Artykuły

Opole. Cztery premiery w 4 dni

W Teatrze Kochanowskiego trwają przygotowania do festiwalu Inter Opole.

Wielka klasyka, spektakl muzyczny, wybitny dramat współczesny, eksperyment formalny i występ uznanego teatru zagranicznego - to wszystko zobaczą w marcu opolscy teatromani na deskach Teatru Kochanowskiego w ramach nowego festiwalu Inter Opole.

- Jednocześnie jest to pięć kierunków moich zainteresowań, które zamierzam realizować jako dyrektor opolskiej sceny - mówi Tomasz Konina [ na zdjęciu]. Dyrektorem "Kochanowskiego" jest od października, ale pół sezonu było już zaplanowane przez jego poprzednika, Bartosza Zaczykiewicza. Teraz Konina przejmuje pełną odpowiedzialność za teatr i nowy festiwal ma być jego artystyczną wizytówką.

W teatrze trwają przygotowania do czterech nowych przedstawień. Ich

premiery odbędą się w cztery kolejne dni, począwszy od 13 marca.

- Cztery premiery w cztery dni to mordercze przedsięwzięcie. Tego nie było dotąd nie tylko w Opolu, ale i na żadnej polskiej scenie teatralnej - mówi Tomasz Konina

Festiwal Inter Opole rozpocznie spektakl "Piosenki Jacques'a Brela". Sześcioro aktorów z towarzyszeniem muzyków zaśpiewa 17 jego najbardziej znanych utworów, m.in. "Nie opuszczaj mnie", "Amsterdam" i "Cukierki" Wystąpią: Judyta Paradzińską Ewa Wyszomirska Zofia Bielewicz, Andrzej Jakubczyk, Mirosław Bednarek i Maciej Namysło. To będzie spektakl muzyczny w najprostszej formie, oparty na poezji, muzyce i sile aktorskiego wyrazu.

Wyrazem poszukiwania przez Teatr Kochanowskiego nowych form teatralnych i nowego języka będzie przedstawienie "Chór sportowy" Elfriede Jelinek. Laureatka literackiego Nobla z 2004 roku jest autorką eksperymentalnych i bardzo poetyckich dramatów. Ten, który zobaczymy w teatralnej malarni, wystawiony przez Krzysztofa Garbaczewskiego, opowiada o świecie sportu. Paradoksalnie główne role zagrają w nim kobiety - Elżbieta Piwek i Zofia Bielewicz.

Kolejna premiera (15 III) to "Wiśniowy sad" Czechowa w reżyserii i ze scenografią dyrektora opolskiego teatru. Dziesięć lat temu 25-letni Konina debiutował w warszawskim Teatrze Dramatycznym "Wujaszkiem Wanią". Teraz innym tekstem Czechowa chce spojrzeć na siebie z perspektywy dekady.

- Tym przedstawieniem naprawdę otworzę swoją opolską dyrekcję - mówi reżyser. - To ogromne wyzwanie i swego rodzaju sprawdzian - tego, o czym i jak chcę mówić w teatrze.

Dzień później zobaczymy współczesny dramat niemiecki "O lepszy świat" Rolanda Schimmelpfenniga. Opolscy teatromani mieli okazję poznać ten tekst na próbach czytanych podczas niedawnej "Odramy". Teraz pełną inscenizację przygotuje Radosław Rychcik, student reżyserii krakowskiej PWST.

Finałem festiwalu będą trzydniowe występy zespołu Deutsche Theater z Berlina

- Zależy mi na współpracy z teatrami zagranicznymi - podkreśla Tomasz Konina - Zaczniemy od wymiany artystycznej, a w przyszłości być może powstanie jakieś wspólne dzieło. Artyści z Niemiec pokażą swoją wersję "Chóru sportowego" oraz "Podróż zimową" wg pieśni Schuberta

Festiwalem Inter Opole "Kochanowski" chce pokazać, że dzieją się tu rzeczy ważne na mapie teatralnej Polski. Gospodarze chcą zwrócić nim na nasze miasto uwagę całego środowiska kulturalnego. Jednym z gości festiwalu będzie Agnieszka Holland, wybitny reżyser filmowy, którą Tomaszowi Koninie udało się namówić na artystyczną współpracę z naszym teatrem. Holland przygotuje w Opolu w grudniu "Artystów prowincjonalnych", wg swojego scenariusza -w 30 lat po premierze głośnego filmu.

Jeszcze w tym roku ponownie pracować u nas będzie Maja Klećzewska ("Makbet"), która wyreżyseruje "Opowieści lasku wiedeńskiego" Odona von Horvatha Premiera odbędzie się 17 maja

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji