Artykuły

Rzeszów. Werner Schwab w Undergroundzie

Dramaty współczesnych autorów oraz wspólne rozmowy na ich temat, a wszystko to w klimatycznej piwnicy rzeszowskiego klubu Underground. Pierwsze takie spotkanie - już w poniedziałek [11 października] - poświęcone będzie twórczości Wernera Schwaba [na zdjęciu].

Warsztaty teatralne będą odbywały się w pubie przy ul. Kopernika raz w miesiącu. - Postanowiliśmy, wzorując się na Częstochowie, przenieść warsztaty z teatru do pubu - mówi Tomasz Man, kierownik literacki w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, organizator projektu. - Tam przyjęło się to bardzo dobrze i myślę, że u nas będzie podobnie - dodaje. Całe przedsięwzięcie nosi tytuł "Czytanie świata" i rozpoczęło się rok temu, ale nie wychodziło poza ramy teatru. - Teraz postanowiliśmy być bliżej ludzi, zwrócić uwagę młodzieży na współczesne teksty dramatyczne. Nie bez znaczenia jest też wybór lokalu, który ma specyficzny klimat - kontynuuje Man.

Poniedziałkowy wieczór w Undergroundzie rozpocznie się od czytania utworów austriackiego pisarza Wernera Schwaba. - Jest to dość kontrowersyjny i skandalizujący autor, dlatego myślę, że powinien zainteresować młodych ludzi - mówi Man. Czytanie jego utworów, tak jak i innych autorów w czasie kolejnych spotkań, nie będzie "martwe". - Będę zapraszał do czytania fragmentów widownię, z którą później będę również rozmawiał na tematy związane z każdym dziełem - dodaje. Celem tych comiesięcznych spotkań jest popularyzacja współczesnych tekstów dramatycznych, zarówno polskich, jak i zagranicznych pisarzy. Wstęp na imprezę jest wolny.

Młody reżyser już planuje kolejne spotkanie. - Chciałbym zaprezentować na nim jakiś utwór tegorocznej laureatki Nagrody Nobla Elfride Jelinek, której twórczość mieści się w klimatach undergroundowych - zdradza Man.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji