Artykuły

Kielce. Premiera w Domu Pomocy Społecznej

Prapremierę spektaklu "Dzisiaj w Betlejem" wystawili w piątek aktorzy Studia Magellana, czyli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach. Najstarszy z aktorów skończył 98 lat.

Spektakl powstał na podstawie tekstu Wandy Kamyk. Artyści śpiewają kolędy, ale tekst sztuki ma współczesne odniesienia i korzysta m.in. ze sloganów reklamowych. Sztukę rozpoczyna scena w piekle, gdy diabły otrzymują od "ziemskiego szpiega" sms z informacją, że rodzi się Zbawiciel. Na scenie pojawia się m.in. policjant, przedstawicielka gminnej władzy i lekarka.

Spektakl wyreżyserowała aktorka związana m.in. z Teatrem Wierszalin Joanna Kasperek (na zdjęciu), która powiedziała PAP, iż sięgnęła po ten tekst, gdyż jest współczesny, fantastycznie napisany i lekki. Dodała, że jasełka wznowiono po trzech latach, jest to już jednak inny spektakl, inne są środki aktorskiego wyrazu i widać, że artyści przez te lata pracowali.

Dyrektorka DPS Anna Śleźnik powiedziała po spektaklu, że aktorzy wspaniale się rozwinęli, "urosły im skrzydła". Według niej wraz z aktorami Joanną Kasperek i Grzegorzem Artmanem do DPS "przyszły sukcesy".

Związany m.in. z Wierszalinem Artman wyreżyserował poprzedni spektakl Studia Magellana "Sella Turcica", który artyści pokazali m.in. w Berlinie, a wkrótce pojadą z nim do Warszawy. Warstwa dialogowa spektaklu, scenografia i ruch sceniczny narodziły się w trakcie rozmów z aktorami - pensjonariuszami DPS.

Idea powołania grupy teatralnej w Domu Pomocy Społecznej narodziła się w listopadzie 2004 roku. Joanna Kasperek zaproponowała warsztaty teatralne dla mieszkańców DPS. Zrealizowano m.in. projekt pt. "Rym cym cym, czyli szelest w pyszczku", zainspirowany poezją dziecięcą polskich autorów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji