Artykuły

Szczecin. Rok Herbertowski w 13 Muzach i teatrach

Rok 2008 to rok Zbigniewa Herberta [na zdjęciu]. Szczecińskie instytucje kultury włączą się w obchody ku czci wybitnego poety, organizując specjalne okolicznościowe imprezy.

Najokazalej wyglądające plany programowe ma Klub 13 Muz. Tutaj przedsięwzięcie rozpisane jest na cztery dni (24-27 kwietnia). W tym czasie publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w spektaklach, panelach dyskusyjnych, wystawach i nietypowych spotkaniach.

- Chcemy, by program był jak najbardziej atrakcyjny, stąd obecność w nim Teatru Witkacego z Zakopanego czy Sopockiego Teatru Okazjonalnego - mówi Rafał Roguszka, dyrektor Muz. - Pomyśleliśmy też o mniej tradycyjnych formach uczczenia poety, będzie więc konkurs literacki dla internautów, słuchowisko w Polskim Radiu Szczecin emitowane w audycji "Środek Miasta" czy "Noc Czytaczy", maraton dla czytelników. Planujemy również wydanie specjalnej płyty "Rykoszept gra Herberta", a następnie koncert promocyjny. Zależy nam, by przybliżyć postać Zbigniewa Herberta młodym ludziom, którym to nazwisko nie mówi zbyt wiele.

Swoje imprezy zapowiada także Książnica Pomorska: - Nie może być inaczej, w końcu instytucja jest w pewien sposób związana tak z samym Herbertem, jak i z jego żoną Katarzyną - tłumaczy dyrektor Lucjan Bąbolewski. - Szczegóły są jeszcze ustalane, ale mogę zdradzić, że mamy w planach wystawy i konkursy dla młodzieży przeprowadzane wspólnie z placówkami oświatowymi. Wiadomo już też, że bohaterem tegorocznych tradycyjnych już "Wagarów z poezją" będzie właśnie Zbigniew Herbert.

Twórcę "Pana Cogito" zamierza również uhonorować Teatr Polski. Ponieważ jednak wszystko jest na etapie wstępnych ustaleń, przedstawiciele placówki nie chcą na razie rozmawiać o konkretach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji