Artykuły

Warszawa. Jubileuszowa "Halka" w Operze Narodowej

Kilkunastominutowymi owacjami zakończyło się w piątek (4 stycznia) galowe przedstawienie "Halki" w warszawskiej Operze Narodowej. Spektakl zrealizowano z okazji 150. rocznicy warszawskiej prapremiery najsłynniejszej polskiej opery Stanisława Moniuszki.

W przedstawieniu wzięli udział soliści z wszystkich polskich teatrów operowych. - Codzienność naszego życia operowego chcemy wesprzeć stworzeniem środowiska operowych teatrów w Polsce. Chcemy polską muzykę operową połączyć - tłumaczył tę decyzję dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Janusz Pietkiewicz. Przypomniał, że obecna wersja to już 15 inscenizacja "Halki" w Operze Narodowej, a wszystkich spektakli tej opery odbyło się na stołecznej scenie prawie dwa tysiące.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski ocenił, że "Halka" to dzieło ponadczasowe. - Mogą zmieniać się inscenizacje, aktorzy, publiczność, ale potęga tej muzyki pozostaje ta sama - zaznaczył Zdrojewski.

Wśród publiczności zasiedli też m.in. podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

W spektaklu udział wzięli artyści z całej Polski. Partię Halkę zaśpiewały Tatiana Zacharczuk z Opery Narodowej, Halina Fulara-Duda z Bydgoszczy i Barbara Kubiak z Poznania. W roli Jontka - obok Krzysztofa Bednarka (Teatr Wielki w Łodzi) i Tomasza Kuka (Opera Krakowska), wystąpił słynny odtwórca tej roli - 88-letni Bogdan Paprocki. Zaproszono też chóry trzech polskich teatrów - Opery Narodowej, Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Kierownictwo artystyczne nad spektaklem sprawowała Maria Fołtyn; orkiestrę prowadził Antoni Wicherek. Jadwiga M. Jarosiewicz stworzyła scenografię, a Janusz Józefowicz - choreografię.

Premiera "Halki" w pełnej czteroaktowej wersji odbyła się 1 stycznia 1858 roku, na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. Sukces, jakim zakończyło się pierwsze przedstawienie, przeszedł najśmielsze oczekiwania jej twórcy Stanisława Moniuszki, który przez blisko dziesięć lat zabiegał o wystawienie swojej opery na stołecznej scenie.

Libretto opery napisał Włodzimierz Wolski, autor m.in. poematu "Halszka". Z "Halki" pochodzą tak znane arie jak "Jako od wichru krzew połamany" i "Gdyby rannym słonkiem" Halki czy "Szumią jodły na gór szczycie" Jontka. "Halka" trafiła też na zagraniczne sceny; była wystawiana nawet na tak egzotycznych scenach jak Hawana czy Osaka.

Na zdjęciu: Pomnik Stanisława Moniuszki przed Teatrem Wielkim - Operą Narodową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji