Artykuły

Warszawa. Piotr Tomaszuk - WawoAktywny 2007

Artyści, społecznicy, ludzie zakręceni... Życie Warszawy wybrało 50 osób, które - (...) - odmieniają klimat miasta i które zasługują na tytuł "WawoAktywnych". Na liście jako szósty znalazł się Piotr Tomaszuk

6. Piotr Tomaszuk

Guliwer odświeżony

Tomaszuk pokazał, że można robić na poważnie teatr dla warszawskich dzieci

Tomaszuk to twórca paradoksów. Pochodzi z Podlasia, elektryzuje Warszawę. Jest kierownikiem teatru dla dzieci, a robi przedstawienia, które fascynują dorosłych. Dlaczego w naszym rankingu znalazł się tak wysoko? Pokazuje, że dzieci jednak myślą i wcale nie potrzebują banalnych, uproszczonych opowieści, żeby dobrze bawić się w teatrze. Wśród dzisiejszych twórców to prawdziwa rzadkość!

Przykład? Proszę bardzo. Guliwer znany ze swoich podróży, lokomotywa stojąca na stacji ani Czerwony Kapturek nie są grzecznymi postaciami. W tych spektaklach aktorzy występują przebrani w gorsety, wykonują aluzyjne gesty i biorą udział w wieloznacznych sytuacjach (np. uwiedzenie Czerwonego Kapturka, wyglądające jak scena z "Niebezpiecznych związków"). Dzięki takim działaniom teatr Guliwer, którego Piotr Tomaszuk jest kierownikiem artystycznym, powoli staje się ambitną artystycznie, ale bezpieczną dla młodych ludzi przystanią. Nic w tym dziwnego. Tomaszuk stworzył głośne swego czasu towarzystwo Wierszalin. Miało ono być teatrem lalkowo-aktorskim, mówiącym nie do dzieci, lecz do dorosłych. Dzięki temu doświadczeniu na spektaklach Guliwera ani jedni, ani drudzy się nie nudzą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji