Artykuły

Warszawa. Wracają Warszawskie Spotkania Teatralne

Nie jeden, ale dwa duże festiwale teatralne będzie mieć Warszawa w 2008 roku. Wiosną po kilku latach przerwy wracają Warszawskie Spotkania Teatralne. A jesienią odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Warszawa Centralna".

Warszawskie Spotkania Teatralne powstały w 1965 roku i szybko stały się najważniejszym ogólnopolskim przeglądem teatralnym. Pierwsze lata Spotkań zdominowały krakowskie przedstawienia Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Wajdy. W styczniu 1981 r. odbyła się ostatnia edycja przed stanem wojennym. Spotkania powróciły w końcu lat 80., przyciągały wtedy tłumy widzów. W latach 90. festiwal z braku pieniędzy odbywał się nieregularnie - co dwa, trzy sezony, ale nadal miał ogromną rangę. To tu mogliśmy zobaczyć wybitny "Kalkwerk" Krystiana Lupy, "Ślub" Jerzego Jarockiego, "Iwonę..." Grzegorza Jarzyny. Ostatnia edycja miała miejsce w 2000 r. Twórcą i wieloletnim dyrektorem WST był nieżyjący Mieczysław Marszycki, wieloletni dyrektor administracyjny Teatru Dramatycznego, a potem Teatru Małego. Wspomagała go rada programowa, w której w ostatnich latach zasiadali m.in. Jerzy Koenig, Paweł Konic i Jacek Sieradzki.

W 2001 roku ówczesny wiceprezydent Warszawy Ryszard Mikliński zapowiedział, że potrzebny jest festiwal "bardziej atrakcyjny". Konkurs na dyrektorów nowej imprezy wygrali szefowie Teatru Dramatycznego: Anna Sapiego i Piotr Cieślak. I tak powstał Festiwal Festiwali Teatralnych "Spotkania", na który miały przyjeżdżać do Warszawy najlepsze spektakle nie z Polski, ale ze świata - laureaci prestiżowych przeglądów teatralnych.

Obecne władze miasta uznały, że zamiast Festiwalu Festiwali Teatralnych "Spotkania" powstanie organizowany przez nowego szefa artystycznego Teatru Dramatycznego Pawła Miśkiewicza - Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Warszawa Centralna". Najbliższa edycja "Stygmaty ciała" ma odbyć się w październiku 2008 r. Wiadomo już, że zobaczymy zarówno spektakle zagraniczne dotykające tematu ciała, jak i przygotowane specjalnie na tę okazję przedstawienia Teatru Dramatycznego, m.in. nowy spektakl Krystiana Lupy. Na "Warszawę Centralną" miasto przeznaczy około 1,5 mln zł.

Znalazły się też pieniądze na drugą dużą imprezę teatralną. Dzięki temu na przełomie marca i kwietnia 2008 roku można powrócić do Warszawskich Spotkań Teatralnych. Organizację WST powierzono Instytutowi Teatralnemu im. Zbigniewa Raszewskiego. Miasto Warszawa w swoim budżecie przewidziało na organizację WST 2 mln zł. Instytut będzie się ubiegał też o środki w Ministerstwie Kultury.

- Warszawskie Spotkania Teatralne to była mocna marka, dlatego chcę wrócić do tej nazwy. Jest skromna i nawiązuje do analogicznych imprez organizowanych w innych stolicach europejskiego teatru - wyjaśnia Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego. Już wiadomo, że poza głównym nurtem najlepszych spektakli z Polski co roku odbywać się będzie też prezentacja twórczości wybranego młodego reżysera. W tym roku Michała Zadary - zobaczymy m.in "Kartotekę" (Teatr Współczesny z Wrocławia) i "Odprawę posłów greckich" [na zdjęciu scena ze spektaklu] (Stary Teatr, Kraków).

Nowak nie wyobraża sobie, żeby w programie mogło zabraknąć np. "Transferu" Jana Klaty (Teatr Współczesny, Wrocław). Zależy mu też na krakowskich spektaklach Krystiana Lupy, chce przybliżyć wciąż mało znaną w Warszawie twórczość Anny Augustynowicz, dyrektorki Teatru Współczesnego ze Szczecina.

Warszawskie Spotkania Teatralne odbywały się zawsze na kilku scenach Warszawy - m.in. w Teatrze Dramatycznym, w Studio czy w Małym. - Marzy mi się, by WST wróciły do swojej kolebki, czyli do Pałacu Kultury, który ostatnio staje się znowu fascynującym centrum artystycznym. Skupienie prezentacji w jednym miejscu dobrze służyć będzie festiwalowej atmosferze - dodaje Nowak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji