Artykuły

Warszawa. Styczniowe kalendarium teatralne

12 stycznia

W Teatrze Studio na Małej Scenie premiera "Bitwy pod Grunwaldem" w reżyserii Marka Fiedora. Reżyser głośnych spektakli z Opola - "Matka Joanna od Aniołów" i "Baal" - tym razem sięga po opowiadanie Tadeusza Borowskiego, które było inspiracją dla filmu Andrzeja Wajdy "Krajobraz po bitwie" (1970 r).

- Spektakl, wychodząc od powojennego "krajobrazu po bitwie", pokazuje społeczność polską w stanie zawieszenia po wojennej tragedii, radość z odzyskanej wolności i powrót do kłótni i politycznych sporów. Historia znów zatacza koło - zapowiadają twórcy. Reżyser chce zadać pytanie o przyczyny tego braku krytycyzmu i autorefleksji. Czy to części składowe naszej tożsamości narodowej? Występują m.in.: Monika Obara, Krzysztof Skonieczny, Piotr Bajor, Janusz Stolarski, Stanisław Brudny, Mirosław Zbrojewicz. Scenografia Nika Jaworowska, muzyka Tomasz Hynek.

12 stycznia

Agnieszka Glińska, reżyserka kultowego już spektaklu "Pippi Pończoszanka" w Teatrze Dramatycznym, znów pochyla się nad dziećmi. Tym razem w Teatrze Lalka przygotowuje premierę spektaklu "Wiedźmy" według Roalda Dahla (autora m.in. "Wielkomiluda"). Jak rozpoznać wiedźmę i czy rzeczywiście jest aż tak niebezpieczna jak sugeruje babcia głównego bohatera? Przedstawienie dla dzieci,które mają mocne nerwy i lubią się bać. Występują m.in.: Waldemar Dolecki, Aneta Harasimczuk, Roman Hole, Aneta Jucejko-Pałęcka, Barbara Lauks, Andrzej Perzyna. Przekład Jerzy Łoziński, scenografia i kostiumy Agnieszka Zawadowska, lalki Katarzyna Proniewska-Mazurek, muzyka Ygor Przebindowski, projekcje Antonina Benedek, reżyseria światła Jaqueline Sobiszewski.

22-24 stycznia

W Teatrze Narodowym będzie można zobaczyć spektakl "Ifigenia w A..." we-dług Eurypidesa w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, w wykonariniu Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice.

"Przedstawienie podejmuje temat ofiary. Konieczność złożenia ofiary ludzkiej w celu obrony najwyższych wartości, a czasem wartości uznanych za najwyższe jedynie przez określoną grupę (narodową, wyznaniową) -wydaje się gorącym dziś problemem" - podkreśla Włodzimierz Staniewski. "Tragedia uczuć i ambicji czyni bohaterów niezwykle wyrazistymi teatralnie i jednocześnie bardzo współczesnymi. Kiedy odsuniemy na bok antykwaryczny historyzm, zobaczymy istoty, które są jak wyjęte z dzisiejszego życia".

Tłumaczenie Jerzy Łanowski, reżyseria i scenografia Włodzimierz Staniewski, muzyka Zygmunt Konieczny.

25 stycznia

W cyklu "Teatr w Gazeta Cafe" w naszej redakcyjnej klubokawiarni spotkanie poświęcone słynnym zdjętym przez cenzurę w 1968 r. "Dziadom" w reżyserii Kazimierza Dejmka z Gustawem Holoubkiem w roli głównej. Teatr w Gazeta Cafe, ul. Czerska 8/10, godz. 19. Wstęp wolny.

25 stycznia

Na afisz TR Warszawa po kilku sezonach przerwy wraca "Uroczystość" Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova - jeden z najgłośniejszych spektakli Grzegorza Jarzyny:

Z okazji 60. urodzin ojca odbywa się wielkie przyjęcie rodzinne. W trakcie podniosłych uroczystości najstarszy syn jubilata-Christian - zamiast wznieść stosowny toast na cześć ojca, odsłania przed gośćmi mroczne tajemnice z dzieciństwa... "Jarzyna, wielbiciel Hitchcocka, sam okazał się mistrzem suspensu. Umiejętnie budując i akcentując napięcie, komponując sytuacje niczym muzyczne crescendo po to, by urywać je raptownie tuż przed osiągnięciem punktu wrzenia. Zestawiając sceny masowe z pojedynczymi obrazami i montując je błyskotliwie jak w filmie, reżyser sprawia, że Uroczystość staje się scenicznym thrillerem" - pisano.

Występują m.in.: Andrzej Chyra, Jan Peszek, Danuta Stenka, Ewa Dałkowska, Danuta Szaflarska, Aleksandra Popławska, a jako Pia- zamiast Magdaleny Cieleckiej - Katarzyna Warnke, od tego sezonu w zespole TR Warszawa Przekład Elżbieta Frątczak-Nowotny, adaptacja sceniczna Bo hr. Hansen, scenografia Małgorzata Szczęśniak, kostiumy Magdalena Maciejewska, muzyka Paweł Mykietyn, Piotr Domiński

30 stycznia

W Teatrze Narodowym o godz. 19.30 "Dziady 68"- wieczór wspommeńw40. rocznicę ostatniego przedstawienia "Dziadów" Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym. Około godz. 21 pod pomnikiem Mickiewicza przy Krakowskim Przedmieściu, w miejscu, w którym grupa studentów w 1968 roku demonstrowała w obronie "Dziadów", powstanie instalacja Krzysztofa Wodiczki nawiązująca do tamtych dni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji