Artykuły

Warszawa. Prezydent nagradza artystów

Dzisiaj w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prezydent Lech Kaczyński odznaczy ludzi radia, dziennikarzy i artystów, którzy podczas stanu wojennego byli zaangażowani w walkę o wolność słowa i niezależne media. To kolejna odsłona prezydenckiej kampanii "Przywracanie pamięci".

Wśród uhonorowanych znajdą się m.in. twórcy podziemnego Teatru Domowego, założonego w 1982 roku przez Ewę Dałkowską [na zdjęciu], Emiliana Kamińskiego, Andrzeja Piszczatowskiego i Macieja Szarego.

Aktorzy przez siedem lat dali blisko 150 przedstawień, występując w prywatnych mieszkaniach, salach parafialnych i w plenerze. O działalności Teatru Domowego i problemach jego twórców podczas stanu wojennego opowiada frapujący dokument Marii Dłużewskiej "Degrengolada", który w najbliższą środę o godz. 21.55 pokaże TVP Polonia.

Podczas dzisiejszej gali zostanie odtworzone słuchowisko według scenariusza Andrzeja Piszczatowskiego, które zostało specjalnie na tę okazję zmontowane z materiałów archiwalnych Radia Solidarność oraz innych podziemnych rozgłośni. Poza radiowcami i artystami odznaczenia otrzymają także członkowie założonej w październiku 1981 roku Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji