Artykuły

Kraków. Gala na zakończenie Festiwalu Wyspiański 2007

Wieczór "Zaduszki - Wyspiański" [na zdjęciu] w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, niegdysiejszym Teatrze Miejskim, w którym za życia Stanisława Wyspiańskiego odbyło się 6 premier jego dramatów, zakończył "Festiwal Wyspiański 2007", przygotowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe.

Wczorajsze widowisko, w reżyserii Krzysztofa Orzechowskiego, przywołało cztery przedstawienia Wyspiańskiego - "Warszawiankę", "Wesele", "Wyzwolenie" i "Bolesława Śmiałego". Odwoływały się do nich "żywe obrazy", ikonografia sprzed wieku, monologi z "Warszawianki" w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, z "Wyzwolenia" - w interpretacji Jerzego Treli, jak i muzyka skomponowana do słów Wyspiańskiego przez takich twórców, jak: Zygmunt Konieczny, Wojciech Kilar, Andrzej Kurylewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Stanisław Radwan, Marek Grechuta. Śpiewali: Katarzyna Groniec, Iwona Loranc, Joanna Słowińska (coraz bardziej zjawiskowa), Mirosław Czyżykiewicz, Michał Gasz, Jacek Romanowski, Stanisław Sojka, Grzegorz Turnau.

Wprowadzili w nastrój wieczoru Krzysztof Zawadzki (Wyspiański) i Błażej Wójcik (Lucjan Rydel), których dialog, na podstawie ich listów, ułożył prof. Jacek Popiel. Muzycznie nad całością czuwał Janusz Grzywacz. Wieczór zorganizowano równo w setną rocznicę śmierci Wyspiańskiego - zmarł, jak donosił "Czas", "o godz. 5 minut 10 wieczorem w Domu Zdrowia przy ul. Siemiradzkiego" . (WAK)

Z całej Polski przyjechali na uroczystości na Skałce

Z udziałem młodzieży z całej Polski odbyły się wczorajsze obchody 100. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego w bazylice oo. Paulinów na Skałce. W Krypcie Zasłużonych (na zdjęciu), gdzie pochowany jest artysta, kwiaty złożyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Kultury, władz Krakowa i województwa, krakowskich uczelni oraz delegacje szkół z całego kraju. - W setną rocznicę śmierci poety i malarza dziękujemy za jego wielkie dramaty. Za "Noc Listopadową", "Wyzwolenie" i "Wesele", które odsłania przed nami ducha narodowego, zakorzenionego głęboko w chrześcijaństwie, w miłości do Boga i do drugiego człowieka - podczas porannej mszy św. mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Podczas uroczystości na Skałce Anna Polony przypomniała fragmenty z "Wyzwolenia", a Joanna Słowińska utwór "Niech nikt nad grobem moim nie płacze". Zaś uczniowie ze szkół imienia Stanisława Wyspiańskiego wykazywali się znajomością twórczości szkolnego patrona, który jest nazywany czwartym wieszczem zniewolonego narodu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji