Artykuły

Warszawa. Dwie noce listopadowe

W czwartek w Łazienkach Królewskich pod pomnikiem Sobieskiego spiskować mają podchorążowie. Inscenizację przygotowuje Maciej Rayzacher. W piątek w Belwederze zobaczymy instalację teatralną Michała Zadary. Oba spektakle inspirowane są "Nocą listopadową", ale są zupełnie odmiennym spojrzeniem na dzieło Wyspiańskiego i wydarzenia historyczne sprzed 177 lat.

W oknach Podchorążówki Atena rozmawiać ma z Piotrem Wysockim, pod pomnikiem Jana III Sobieskiego spiskować będą podchorążowie, a w Belwederze napotkamy audiowizualne cienie księcia Konstantego.

W czwartek w Łazienkach Królewskich pod pomnikiem Sobieskiego spiskować mają podchorążowie. Inscenizację przygotowuje Maciej Rayzacher. W piątek w Belwederze zobaczymy instalację teatralną Michała Zadary. Oba spektakle inspirowane są "Nocą listopadową", ale są zupełnie odmiennym spojrzeniem na dzieło Wyspiańskiego i wydarzenia historyczne sprzed 177 lat.

Nocą 29 listopada 1930 r. młodzi spiskowcy zaatakowali Belweder. Atak nie powiódł się. Nie zdołali zabić namiestnika carskiego w Polsce, księcia Konstantego. Tak zaczął się jeden z pierwszych aktów powstania listopadowego.

- "Noc listopadowa" Wyspiańskiego nie jest rekonstrukcją wydarzeń historycznych. To raczej próba nowatorskiego spojrzenia na sztukę - tłumaczy Michał Zadara. Kiedy Instytut Teatralny im. Raszewskiego zaproponował mu przygotowanie spektaklu inspirowanego "Nocą listopadową", uznał, że musi podejść do tego podobnie jak wówczas Wyspiański. Dlatego jego "Wariacje na temat Nocy listopadowej " to nie inscenizacja sztuki, ale raczej nowoczesna instalacja teatralna. Seria współczesnych obrazów, wśród których pojawiają się motywy z dramatu Wyspiańskiego.

- To nie jest tradycyjna linearna sztuka. Wykorzystałem odrobinę tekstu Wyspiańskiego i motywy audiowizualne inspirowane dramatem - tłumaczy Zadara. Zapowiada, że w historycznych wnętrzach nie pojawią się postacie w kostiumach z epoki. - Będzie to instalacja wideo. Książę Konstanty pojawi się jako głos - obraz. Wnętrze pałacu, w którym 177 lat temu rozgrywał się pierwszy akt dramatu, wypełnią też inne tragiczne postacie. Generał Józef Chłopicki i bogini Nike. Nike zwycięska spod wąwozu w Termopilach i klęski spod Cheronei.

W dramacie Wyspiańskiego historia i wątki mitologiczne harmonijnie się przenikają. Dramat zapełniają greccy bogowie i boginie, pełniąc podobną funkcję co bogowie w eposach Homera. - Mam osobisty stosunek do twórczości Wyspiańskiego. Pociąga mnie w nich radykalizm artystyczny i odważne traktowanie historii. I tak jak Wyspiański chcę dziś tworzyć sztukę radykalnie współczesną - zdradza Michał Zadara.

W Dramacie Wyspiańskiego jak w eposie Homera antyczni bogowie mieszają się w wydarzenia. Nie są wolni od namiętności, posługują się intrygą, ale w gruncie rzeczy są obojętni na ludzkie tragedie. Wątki homeryckie przeżyjemy też w spektaklu Macieja Rayzachera. Będzie to jednak znacznie bardziej tradycyjne podejście do historii i dzieła Stanisława Wyspiańskiego.

Wszystko zacznie się już po zmroku o 17 na moście przed pomnikiem Sobieskiego. Tam zostaną odczytane fragmenty "Nocy listopadowej" i "Wyzwolenia" Wyspiańskiego. Podchorążowie w mundurach z czasów Królestwa Polskiego pobiegną do gmachu dawnej szkoły. - Wciela się w nich grupa historyczna z Wojskowej Akademii Technicznej - tłumaczy Danuta Olszewska z agencji Gudejko. Zapowiada, że na biegnących w oknach Podchorążówki oczekiwać będzie Pallas Atena rozmawiająca tekstem Wyspiańskiego z Piotrem Wysokim. Potem widowisko, na które składają się fragmenty "Nocy listopadowej", "Wyzwolenia" i "Warszawianki", przeniesie się do budynku, gdzie do dziś zachowały się drewniane schody, którymi wbiegali podchorążowie. Wezmą w nim udział aktorzy, m.in. Lech Ordon, Maria Gładkowska, Rafał Cieszyński i Michał Lesień.

1. Spektakl w Łazienkach Królewskich, reżyseria Maciej Rayzacher. Czwartek, początek godz. 17, most na ul. Agrykola, wstęp wolny.

2. Wariacje na temat "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego, reż. Michał Zadara, oprac. muzyczne Dominik Strychalski. Początek piątek, godz. 19 w Belwederze. Wstęp z zaproszeniami, można je wygrać w piątek w konkursie w dodatku "Teatry"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji