Artykuły

Wrocław. Kościelniak przed Disneyem

Nie dość, że jego powieściami zaczytują się kolejne pokolenia, to najsłynniejsza z nich - "W 80 dni dookoła świata" wciąż inspiruje artystów. Od 1 października ekranizację i adaptację książki oglądać będzie można jednocześnie - w dolnośląskich kinach i w teatrze. Sceniczną wersję wyreżyserował dla Teatru Muzycznego Capitol Jerzy Bielunas [premiera 23 września]. Akcję historii opisanej przez Juliusza Verne'a przeniósł w czasy współczesne. Opowieść o panu Foggu stała się w jego rękach muzycznym show o losach wnuka słynnego podróżnika.

"Dla odmiany, zrealizowany przez wytwórnię Disneya film [na zdjęciu kadr z filmu] zachowuje ducha oryginału. Przynajmniej z pozoru. Mamy tu bowiem wiek XIX, więc wszystko jest, jak chciał pan Verne. Tyle że Fileas Fogg w tej wersji jest naukowcem marzycielem, dokonującym wciąż nowych odkryć. Gwiazdorska obsada daje nadzieję, że Frankowi Coraciemu udało się z tej historii wykrzesać coś więcej niż tylko poczciwe kino familijne. Rolę Fogga gra Steve Coogan, a w epizodach oglądać będziemy m.in. Arnolda Schwarzeneggera, Johna Cleese, Kathy Bates. Rolę poczciwca Passepartout zagrał tu Jackie Chan, który wyposażył swojego bohatera w doskonałą technikę wschodnich sztuk walki. Jak widać, nie będziemy się nudzić.

Wojciech Kościelniak, dyrektor Capitolu, nie obawia się, że film odbierze spektaklowi widownię. - Przeciwnie. Tak jak było w przypadku musicalu Chicago wystawianego w Gdyni, którego premiera zbiegła się z premierą oscarowego filmu - mówi. - Mam nadzieję, że dzięki filmowej wersji sam tytuł stanie się modny, co sprawi, że spektakl obejrzy więcej widzów. - Sam, jeśli tylko czas mi pozwoli, wybiorę się do kina. Lubię filmy przygodowe. Teatr i kino nie zamierzają wyrywać sobie widzów. Przeciwnie - bilet na sceniczne W 80 dni dookoła świata uprawnia do zniżki przy zakupie biletu na kinową wersję opowieści we wrocławskim Heliosie. I vice versa".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji