Artykuły

Warszawa. Wyspiański wraca do Belwederu

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na "Wariacje na temat "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Pokaz odbędzie się 30 listopada o godz. 19 w Belwederze. Projekt organizowany z okazji obchodów Roku Wyspiańskiego. Wstęp wolny. Wejściówki można rezerwować do 28 listopada pod nr tel. 0-22 501 70 25.

Inscenizacje "Nocy listopadowej"

Noc nie była wystawiana wiele razy w porównaniu do innych sztuk Wyspiańskiego. W 1908 roku wystawił ją Ludwik Solski, po II wojnie światowej w 1956 roku "Noc..." wyreżyserowana została dwukrotnie przez Kazimierza Dejmka - w Teatrze Nowym w Łodzi i w 1960 w Warszawie w Teatrze Narodowym. W Krakowie powstała inscenizacja Andrzeja Wajdy w 1974 roku, do której porównywany był późniejszy spektakl "Noc listopadowa" Jerzego Grzegorzewskiego z 1997 roku (przedstawienie inaugurujące otwarcie Teatru Narodowego po remoncie).

Wyspiański/Zadara

Stanisław Wyspiański wielokrotnie sięgał po temat Powstania Listopadowego. 1898 - "Warszawianka", 1899 - "Lelewel", 1904 - "Noc listopadowa". Nie zajmował się dociekaniem historycznej prawdy, bardziej interesowały go okoliczności i symboliczne znaczenia tego wydarzenia. Dlatego też mniej więcej połowa tekstu Nocy dotyczy właśnie nocy z 29/30 listopada.

Projekt teatralny Michała Zadary będzie rozgrywał się w różnych salach pałacu. Formuła pokazu ma być otwarta, widz będzie miał prawo do poruszania się w przestrzeniach Belwederu. Pierwsza scena rozegra się na dziedzińcu. Sceny będą wzbogacone o projekcje wideo i instalacje muzyczne. W spektaklu wezmą tez udział tancerze z Teatru Capitol we Wrocławiu.

Michał Zadara

Reżyser teatralny, ur. w Warszawie, studiował na wydziale Reżyserii PWST w Krakowie. Od roku 2004 pracował w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym w Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie i in. Nominowany do Paszportów Polityki w latach 2007 i 2008. Zrealizował kilkanaście spektakli m.in. "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" Pawła Demirskiego (Teatrze Wybrzeże, Gdańsk), "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego (Stary Teatr, Kraków), "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego (Teatr Scena STU, Kraków), "Operetka" Witolda Gombrowicza (Teatr Muzyczny Kapitol, Wrocław), "Kartoteka" Tadeusza Różewicza (Teatr Współczesny we Wrocławiu).

Dominik Strycharski

Wokalista i flecista. Twórca muzyki teatralnej, współpracował już z Michałem Zadarą przy realizacji "Odprawy posłów grackich". Współtwórca warszawskiego Teatru Bretoncaffe, laureata dwóch ogólnopolskich nagród, w tym laureat I nagrody festiwalu "Zdarzenia" w Tczewie. Występuje m.in. w Berlinie, Paryżu i Tallinie. Obecnie tworzy własne trio Pulsarus które wydało płytę "Digital Freejazz".

"(...) Z końcem 1898 r. Wyspiański wyjechał na kilka dni do Warszawy, na wystawę swoich kartonów witrażowych. Był to jedyny pobyt poety w stolicy i trwał zaledwie około trzech dni, lecz wywarł na nim niezapomniane wrażenie. Jak wspominają współcześni, m.in. plastyk Antoni Szabelski, który Wyspiańskiego oprowadzał po Warszawie, poetę interesowały zabytki Starego Miasta, przypominające Kraków, ale najwięcej uwagi poświecił Łazienkom." (Alicja Okońska, "Stanisław Wyspiański", Wiedza Powszechna, Warszawa 1971).

"(...) pisząc "Noc listopadową" pragnął Wyspiański zakląć w poezję nie tylko historyczną chwilę, ale również i historyczne miejsce. "Noc listopadowa" to nie tylko poemat pierwszych godzin powstania 1830 roku, ale również poemat Warszawy, przede wszystkim zaś - Łazienek. () Wszystkie sceny dramatu rozgrywają się w Łazienkach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie. Właściwie trzy tylko obrazy (piąty, szósty i siódmy) () przenoszą nas z dzielnicy łazienkowskiej do śródmieścia Warszawy." (Wacław Borowy, "Łazienki a Noc listopadowa Wyspiańskiego" z: "Przewodnik po Nocy Listopadowej", opr. Aniela Łempicka, Wydawnictwo Literackie Kraków 1971).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji