Artykuły

Częstochowa. Maria Peszek w "miasto manii"

25 listopada Maria Peszek zaśpiewa w Teatrze im.Mickiewicza "miasto manię" [na zdjęciu].

Autorski spektakl Marii Peszek "miasto mania na żywo" miał być ozdobą ubiegłorocznego finału konkursu im. Poświatowskiej. Zelektryzowana wiadomością o nim publiczność błyskawicznie wykupiła bilety. Niestety, nie odbył się: doszło do katastrofy w kopalni Halemba, więc aktorka go odwołała. Wtedy Regionalny Ośrodek Kultury, organizator konkursu, obiecał, że do koncertu dojdzie w przyszłości. Teraz dotrzymuje obietnicy: słynne przedstawienie obejrzymy na finał XXXI OKP w Teatrze im. Mickiewicza.

Maria Peszek jest aktorką teatralną (my znamy ją głownie z Teatru Telewizji) i filmową, wielokrotnie nagradzaną za tę działalność. Jej płyta z autorskimi tekstami "miasto mania" ukazała się w 2005 roku i stała sensacją - bynajmniej nie dlatego, że finansujące jej wydanie władze Warszawy zaprotestowały przeciwko zawartości albumu. Peszek otrzymała za nią wiele nagród, w tym Fryderyka dla wokalistki w kategorii "Nowa Twarz Fonografii" oraz nominację do "Superjedynki". Wcześniej wydarzeniem okrzyknięty został spektakl teatralny z udziałem Marii i Jana Peszków oraz muzyką grupy Voo voo (kompozytorem wszystkich piosenek był Wojciech Waglewski).

"Wyborcza" pisała w 2005 r.: "Słyszeliście kiedyś, jak śpiewa - czy raczej, jak bawi się dźwiękami - Maria Peszek?". Recenzent "Gazety" nazwał "miasto manię" jednocześnie spektaklem, koncertem, instalacją i teledyskiem na żywo: "Maria Peszek już niejednokrotnie przekonała widzów o muzycznej sile... Ta liryczna a zarazem demoniczna aktorka potrafi bezwzględnie zawładnąć widzem. miasto mania to jej wymarzony projekt".

Sukcesy przedstawienia dały początek trasie koncertowej realizowanej przez prawie dwa lata. W "miasto manii na żywo" wokalistce towarzyszą: Michał "Fox" Król (instrumenty klawiszowe), Marcin Kłanowski (perkusja), Wojciech Traczyk (kontrabas), Mariusz Wróblewski (gitara).

Dowodem popularności "miasto manii" niech będzie choćby ten fakt, że określenia z tekstów Marii Peszek: "nie mam czasu na seks" czy "pieprzoty" weszły do języka Polaków. Piosenki mówią o rozdarciu właściwym chyba wszystkim mieszkańcom wielkich miast, którzy kochają i nienawidzą szybkiego tempa życia, rytmu oraz temperatury metropolii.

Teatr im. Mickiewicza, ul. Kilińskiego 15; niedz. godz. 18; bilety: 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x