Artykuły

Aktualności

W ostatnich tygodniach najżywiej przez prasę komentowanym tematem związanym z muzyką był konflikt między dyrektorami warszawskiego Teatru Wielkiego. W jego cieniu odbyła się też 5 stycznia premiera Wozzecka pod batutą Jacka Kaspszyka, w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

W recenzjach Wozzecka czołowi krytycy, owszem, Kaspszyka pochwalili, ale ich największy zachwyt wywołała inscenizacja. Ta rubryka nie jest miejscem odpowiednim dla polemiki z opiniami recenzentów, więc ograniczymy się do dwóch cytatów z wypowiedzi reżysera Krzysztofa Warlikowskiego, zamieszczonych w wywiadzie Anny S. Dębowskiej przed premierą (" Wozzeck" - ta opera was zaboli, "Gazeta Wyborcza - Stołeczna", 2 stycznia 2006): ...dzieło to ma niewyobrażalną moc jako doskonałe połączenie słowa, muzyki, teatru i emocji. Wyobrażam sobie, że człowiek, który po raz pierwszy zetknie się z Wozzeckiem, będzie porażony. Ma on wymiar dzieła totalnego, które wciąga bez reszty. Chcę ten żywioł rozpętać na scenie.

Reżyser Warlikowski ma bujną wyobraźnię: wśród premierowych widzów nie dostrzegliśmy nikogo porażonego. Pewnie na widowni zasiadali sami bywalcy. Co się zaś tyczy bólu... faktycznie, trzy akty zagrano bez przerwy. Żywiołu też nie było, za to po scenie biegało mnóstwo dzieci - na początku, w środku i na końcu.

Reżyser wszak mówił: Drugim obok Wozzecka ważnym bohaterem jest jego synek. W naszym społeczeństwie nie ma miejsca dla dzieci nieochrzczonych. Dziecko Wozzecka boleśnie to odczuje - ze strony dorosłych i - rówieśników. Pokazuję, jak tworzy się mechanizm wykluczenia.

Tu trzeba przyznać rację reżyserowi Warlikowskiemu: los nieślubnych sierotek bywa bez wątpienia bardzo smutny. Tyle że utwór pt. Wozzeck w rzeczywistości jest na nieco inny temat.

W autoironicznym żargonie muzyków na pytanie "Jak poszło?" odpowiada się: "No cóż? K.b.w.s." (Kolejny bardzo wielki sukces). Ponieważ jesteśmy przekonani, że niezależnie od tego, co tu napiszemy, w annałach Teatru Wielkiego najnowsza premiera odnotowana zostanie jako k.b.w.s., zajrzyjmy do kwartalników.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji