Artykuły

Kraków. Polony i Konieczny uhonorowani przez miasto

Pięciu wybitnych przedstawicieli sztuki i nauki otrzymało we wtorek Nagrody Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa 2007 roku. Nagrody w wysokości 20 tys. zł wręczył prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są corocznie w trzech dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika oraz sport. W pierwszej z nich za całokształt dokonań artystycznych miasto wyróżniło: aktorkę Annę Polony[na zdjęciu], kompozytora Zygmunta Koniecznego, poetę Ryszarda Krynickiego oraz grafika Ryszarda Otrębę.

Jak mówił podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, miasto budowane jest przez wszystkich jego obywateli, ale sławą opromieniają je tylko niektórzy, najwybitniejsi. - Są to nazwiska, których nie można pominąć w historii naszego miasta, są to ludzie, którzy tworzą to miasto, zapewniają, że Kraków jest stolicą kulturową i duchową naszego kraju - mówił prezydent.

Przypomniał, że jest to prawdopodobnie najstarsza nagroda w Polsce, bo tradycja nagradzania wybitnie zasłużonych dla Krakowa obywateli sięga XVI wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji