Artykuły

Łódź. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka

Teatr Nowy w Łodzi będzie nosił imię Kazimierza Dejmka [na zdjęciu], zmarłego przed pięcioma laty wybitnego polskiego reżysera teatralnego. Dejmek był współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem łódzkiego teatru. Uroczystość nadania imienia odbędzie się w połowie stycznia 2008 r.

Uchwałę o nadaniu łódzkiemu Teatrowi Nowemu imienia Kazimierza Dejmka podjęli jednogłośnie łódzcy radni. Autorką uchwały jest Bożenna Jędrzejczak z PISu. Kazimierz Dejmek trzykrotnie prowadził Teatr Nowy - w latach 1949-1961, 1975-1980 i w 2002. Jak podkreślono w uchwale, "do dziś najwybitniejsze dokonania tej sceny kojarzone są z nazwiskiem Kazimierza Dejmka".

Reżyser zrealizował tu wiele wybitnych spektakli, m.in. "Łaźnię" Włodzimierza Majakowskiego (1954), "Ciemności kryją ziemię" Jerzego Andrzejewskiego (1957), "Żywot Józefa" Mikołaja Reja (1958), "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego (1959), "Żaby" Arystofanesa (1961) i "Operetkę" Witolda Gombrowicza (1975). W tym roku - 25 listopada - mija 40. rocznica inscenizacji sławnych mickiewiczowskich "Dziadów" Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie, która stała się wydarzeniem historycznym.

W Teatrze zawiązał się już komitet organizacyjny uroczystości. W jego skład weszły między innymi aktorka Maria Białobrzeska i historyk teatru prof. Anna Kuligowska - Korzeniewska. W ramach uroczystość nadania imienia, która odbędzie się w połowie stycznia 2008 r., zaplanowano jednodniową sesję naukową poświęconą działalności artystycznej Kazimierza Dejmka z udziałem historyków i teoretyków teatru, wernisaż wystawy dokumentującej twórczość reżysera i promocję książki Grażyny Kompel "Dejmka narodowy teatr w Łodzi".

Aktywny udział w przygotowaniu uroczystości zapowiedzieli również współpracujący z Dejmkiem przed laty aktorzy oraz inni twórcy teatralni, a także przedstawiciele Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Polskiego w Warszawie, Warszawskiej Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Łódzkiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji