Artykuły

Poznań. Wajda z żoną gośćmi Dni Książki Naukowej

Historia polskiego kina zatoczy koło - nakręcony równo 50 lat temu film "Kanał" poznaniacy będą mogli obejrzeć jutro z jego reżyserem Andrzejem Wajdą [na zdjęciu].

Oparty na opowiadaniu Jerzego Stefana Stawińskiego film ukazał jeden z końcowych epizodów walk w powstaniu warszawskim. Śmierć jego bohaterów - członków powstańczego oddziału - ukazała ogrom tragedii zrywu zbrojnego. Co ważne, tragiczne losy Warszawy poznali także widzowie na świecie - za swą sugestywną wizję, Andrzej Wajda zdobył na festiwalu w Cannes w 1957 roku Srebrną Palmę, wspólnie z Ingmarem Bergmanem. Premierę "Kanału" uważa się wręcz za początek polskiej szkoły filmowej, stąd możliwość wysłuchania wstępu z ust samego reżysera wydaje się wyjątkowo atrakcyjna. Seans rozpocznie się o godzinie 19 w kinie Pałacowym, usytuowanym w poznańskim Centrum Kultury Zamek, bilety kosztują 20 złotych.

Wizyta Andrzeja Wajdy i jego żony Krystyny Zachwatowicz, związana jest z rozpoczęciem XI Poznańskich Dni Książki Naukowej, odbywających się w holu CK Zamek. Laureat Oscara, ostatnio święcący triumfy w związku z premierą "Katynia" będzie gościem honorowym otwarcia tej imprezy w czwartek, o godzinie 12. Także w czwartek, o godzinie 16 Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda będą gośćmi spotkania w Małej Auli poznańskiego Collegium Minus, podczas którego zaprezentowane zostaną seria "Klasyka Kina" pod redakcją Małgorzaty Hendrykowskiej i Marka Hendrykowskiego oraz monografii "Smosarska" autorstwa Małgorzaty Hendrykowskiej.

Targi książki potrwają do 13 października, w ich ramach odbędzie się szereg wykładów i spotkań autorskich. Wstęp na targi oraz wykłady jest bezpłatny. Szczegółowy program XI Poznańskich Dni Książki Naukowej dostępny jest na stronie internetowej http://press.amu.edu.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji