Artykuły

Zakazuję sobie być biernym

Po co brać udział w wyborach? Żeby się przekonać, w jakiej my - Polacy - jesteśmy kondycji (jako społeczeństwo). Trzeba iść, żeby sprawdzić, jak miewa się nasza młodziutka demokracja. Wybory pokazują nam, jacy naprawdę jesteśmy, dokąd zaszliśmy, w jakim miejscu jesteśmy - mówi Krzysztof Globisz w Gazecie Wyborczej - Kraków.

Powinniśmy to o sobie wiedzieć. To jest ważne dla nas, zwykłych obywateli, ale też dla rządzących. Ostatnie wybory, kiedy frekwencja wyniosła zaledwie 40 proc., nie dały nam pełnych i satysfakcjonujących odpowiedzi na te wszystkie pytania. Zaledwie milion osób - prawdopodobnie tyle zagłosowało na partię, która wygrała - wypowiedziało się na te tematy. A reszta? Wybory są po to, żeby powiedzieć, jakiej chcemy prawicy, lewicy, jakiego centrum. 80-proc. frekwencja to już zupełnie inna sprawa. Jeżeli więc nie idziemy na wybory, to jesteśmy bierni. Ja chodzę, ponieważ zakazuję sobie być biernym.

Bardzo ważne jest nakłanianie młodych ludzi do udziału w wyborach. Przecież to oni mają zdrowy stosunek do historii, zdrowszy niż ci, którzy dziś "dysponują" historią. Młodzi ludzie za chwilę będą rządzić naszym krajem, będą go budować - i o tym wszyscy powinniśmy pamiętać. Zachęcać muszą osoby publiczne i autorytety.

Zastanawiałem się kiedyś, czy głosowanie to przywilej. Owszem. Ale przywileju nie wolno mylić z obowiązkiem. Chociaż są kraje, w których udział w wyborach jest obowiązkowy, i być może u nas warto byłoby pomyśleć nad wprowadzeniem takiego rozwiązania. Na jakiś czas, oczywiście. Obowiązek głosowania nie ma nic wspólnego z przymusem, nie zapominajmy o tym. Ten obowiązek wynika z tego, że mamy wolność. Możemy wybierać, kogo chcemy. Więc korzystajmy z tej wolności. I na koniec powtórzę raz jeszcze: ja zakazuję sobie być biernym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji