Artykuły

Msza w teatrze

Powieść Andrzeja Szczypiorskiego "Msza za miasto Arras" po raz pierwszy ukazała się nakładem Czytelnika w 1971 r. PEN Club przyznał książce tytuł Książki Roku. Na następne wydanie trzeba było czekać jedenaście lat. Powieść Szczypiorskiego wznowiono w 1982 r, a od 1989 r. wydawana jest corocznie. Tłumaczono ją na 18 języków, uhono­rowano Państwową Nagrodą Austriacką Literatury Europejskiej, Nagrodą Nelly Sachs, nagrodą Kultury i Sztuki Katolików Nie­mieckich, a ostatnio w 1994 r. książka otrzymała w Wiedniu Nagrodę imienia Herdera.

- Jest to powieść o dość banal­nych mechanizmach życia publi­cznego. Opisuje ona dość banal­ną prawdę, że mianowicie sy­stem totalitarny jest nihilistyczny i destrukcyjny. Niszczy on jedno­stkę, która chciałaby przeciwsta­wić się jego wezwaniu, niszczy również tych, którzy wobec takie­go wezwania kapitulują, na koniec zaś za co chwała Historii - nisz­czy sam siebie, bo nie ma w so­bie żadnych sił twórczych i ule­ga autodestrukcji, - mówił o swo­jej powieści autor. Książka Szczypiorskiego powstała po do­świadczeniach marca 1968 r. gdy próbowano rozpętać antyży­dowską histerię, gdy rozwiały się nadzieje na reformowalność sy­stemu. Opowiada o wynaturze­niach systemu sprawowania wła­dzy, który rodzi się w wynatu­rzenia idei początkowo mu przyświecających. Powieść Szczypiorskiego odnosi się do tych kwestii choć operuje history­cznym kostiumem.

Akcja rozgrywa się w mieście Arras, które w połowie XV w. nawiedzone zostało klęską zarazy i głodu. W 1458 r. w Arras straciła życie jedna piąta obywateli mia­sta. W trzy lata po tych wydarze­niach miastem zawładnęło sza­leństwo - miały miejsce okrutne prześladowania Żydów, krwawo zakańczane procesy o rzucanie czarów, akty łupiestwa i zbrodni. Działo się tak za przyzwoleniem i poparciem rady miasta, w skład której weszli prości mieszczanie. Zbrodni dokonywano w imię zba­wienia, doszukując się jednocześnie przyczyn niedawnej klę­ski głodu i zarazy w postępowa­niu osądzonych o czary i skaza­nych. Opowieść o zajściach w mieście Arras snuje w powieści kleryk Jan, naoczny świadek krwawych zdarzeń. Mechanizm zbiorowego szaleństwa pochła­nia istnienia, które się temu pod­porządkowują, jak i te które nie chcą poddać się bez walki. Jan, ulubieniec przywódcy rady mia­sta z czasem także zostaje uwię­ziony i posądzony o działania wbrew dobru miasta Arras. Jest to najlepszy przykład niszczy­cielskiej roli systemu totalitarne­go. Jan przeżył czas szaleństwa w Arras. W odpowiedzi do miasta przybywa biskup Utrech­tu, Dawid. Unieważnia wszystkie procesy o czary i błogosławi mia­sto. Jan snuje opowieść u schył­ku swego życia przywołując w pamięci przeszłość i fakt, że Arras opuścił zaraz po uwolnie­niu z lochów przez biskupa Dawida. Pyta, jaka siła kazała mu trwać w mieście w czasie zbiorowego szleństwa i co kazało mu odejść w momencie uwolnienia. Takich pytań natury etycznej można z powieści Szczypiorskiego wysnuć wiele.

"Mszę za miasto Arras" wysta­wił w bieżącym sezonie te­atralnym Teatr Powszechny w Warszawie. Powieść dla potrzeb scenicznych zaadaptował Igor Sawin; sztukę wyreżyserował Krzysztof Zaleski. "Msza za mia­sto Arras" jest monodramem w wykonaniu Janusza Gajosa. Aktor przeobraził się na scenie w starca, który relacjonuje minione wydarzenia z wysiłkiem. Kreowa­na przez aktora postać chciałaby nie pamiętać o przeszłości. Uczestnictwo w zbiorowym sza­leństwie Arras naznaczyło ujem­nie bohatera na całe życie.

Opisane przez Szczypiorskiego wydarzenia rozegrały się ponad pięć wieków temu. "Ale rozgry­wały się one również później tam, gdzie system totalitarnej, ideologicznej władzy deprawo­wał jednostkę, prowadził do de­strukcji społeczeństw, na koniec zaś zniszczył sam siebie, w za­chłannej żądzy panowania nad człowiekiem, a zatem przeciw człowiekowi" - twierdzi autor "Mszy za miasto Arras"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji