Artykuły

Gdynia. Jubileusz 50-lecia Teatru Muzycznego

Polska premiera musicalu "Piękna i bestia", światowa prapremiera "Francesco" i pierwsza edycja Festiwalu Teatrów Muzycznych - to tylko niektóre przedsięwzięcia rozpoczynającego się jubileuszu 50-lecia Teatru Muzycznego w Gdyni [na zdjęciu].

Gdyńska scena muzyczna obchodzi 50. urodziny. To okazja do wspomnień i wyjątkowych przedsięwzięć, które rozłożono na cały jubileuszowy sezon. Pierwszym z nich będzie zaplanowana na 29 września światowa prapremiera music-hallu "Francesco" opowiadającym o świętym Franciszku z Asyżu. - "Francesco" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka zainauguruje nasz jubileuszowy sezon - zapowiada Maciej Korwin, dyrektor Teatru Muzycznego.

28 października, dokładnie 50 lat po tym, jak Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej podjęło uchwałę o powstaniu Teatru Muzycznego, ten przygotowuje happening. Jego miejscem będzie... socrealistyczny gmach dawnego Morskiego Domu Kultury w Nowym Porcie przy ul. Marynarki Polskiej (dziś mieszczą się tam bank i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk), który w 1957 r. był pierwszą siedzibą Teatru Muzycznego.

- Tym happeningiem chcemy przypomnieć gdańszczanom, że nasza scena wywodzi się z Gdańska - mówią w teatrze.

Natomiast w grudniu (prawdopodobnie w wieczór sylwestrowy) zaplanowano premierę koncertu "50 szampańskich karnawałów" na podstawie scenariusza Marka Sierockiego z największymi przebojami, przy których Polacy tańczyli przez ostatnie półwiecze.

Wydarzeniem może stać się planowana na marzec polska prapremiera widowiskowego music-hallu "Piękna i bestia" w wersji, jaką dzieci znają z nominowanego do Oscara rysunkowego filmu wytwórni Disneya. - Niedawno wróciłem z Berlina, gdzie sfinalizowałem zakup praw autorskich do spektaklu Alana Menkena - mówi Maciej Korwin, który podkreśla, że nie będzie to tylko bajka dla dzieci. - To mądra opowieść, w którą powinni się wsłuchać także dorośli - zaznacza.

W jubileuszowym roku teatr wystartuje z pierwszą edycją Festiwalu Teatrów Muzycznych. To przedsięwzięcie, jakiego w Polsce dotąd nie było. Swój udział zapowiedziały sceny muzyczne z całej Polski: chorzowski Teatr Rozrywki (pokaże "Rent" w reż. Ingmara Villqista), Gliwicki Teatr Muzyczny ("42nd Street"), wrocławski teatr Capitol ("Śmierdź w górach"), teatry muzyczne z Łodzi ("Człowiek z La Manchy") i Poznania ("Wesoła wdówka") oraz stołeczne Roma ("Przygody Pana Kleksa") i Buffo z legendarnym spektaklem "Metro".

Festiwal ma się odbyć na przełomie marca i kwietnia.

Natomiast dla teatru najlepszym prezentem urodzinowym będzie umowa o wspólnym finansowaniu sceny, którą w poniedziałek podpiszą Jan Kozłowski, marszałek województwa i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Dla placówki, dotąd głównie finansowanej z budżetu marszałkowskiego, oznacza to więcej pieniędzy na działalność.

* * *

Muzyczny wraca do źródeł

Rozmowa z Maciejem Korwinem

Katarzyna Fryc: Teatr Muzyczny poszukuje starych fotografii i dokumentów związanych z historią tej sceny.

Maciej Korwin, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni: Niedługo rozpoczynamy jubileusz 50-lecia teatru. Z tej okazji przygotowujemy wielką wystawę i sesję naukową poświęconą historii tej sceny. Ambitny plan zakłada, że wystawa będzie zorganizowana w trzech miejscach. Rozpocznie się w naszym foyer, gdzie pokażemy projekt nowego budynku [teatr planuje modernizację i powiększenie budynku - red.]. Więc ekspozycja zacznie się jakby od końca, a potem będziemy stopniowo cofać się w czasie. Kolejną część wystawy, stworzoną z teatralnych dekoracji, będzie można oglądać w plenerowej przestrzeni oddzielającej nas od nowej siedziby Muzeum Miasta Gdyni, a ostatnią część - właśnie w tymże muzeum. Również tam odbędzie się dwudniowa sesja naukowa na temat polskich scen muzycznych i wspominkowe spotkanie o naszej historii.

Jakie pamiątki chcielibyście pozyskać od mieszkańców?

Szukamy wszelkich materiałów o historii teatru i z taką prośbą zwracamy się do bywalców Muzycznego. Może ktoś posiada stare fotografie, artykuły prasowe, plakaty czy programy? Nasze archiwum niestety ma braki. W niektórych latach zbiory uzupełniano dokładnie, w innych latach istnieją spore luki. Może gdynianie posiadają fotografie pl. Grunwaldzkiego sprzed budowy teatru? Czekamy na odzew byłych pracowników, którzy przechowują ciekawe pamiątki z dawnych lat. Mogą to być też osobiste wspomnienia widzów, którzy coś szczególnego zapamiętali.

Kiedy będzie można zobaczyć tę wystawę?

Zostanie otwarta 16 maja. Organizujemy ją wspólnie z Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Narodowym w Gdańsku. 16 i 17 maja odbędą się główne wydarzenia związane z naszym jubileuszem: inauguracja wystawy i sesja naukowa. Rok później chcemy wydać książkę zawierającą materiały z wystawy i sesji, więc pamiątki przekazane przez mieszkańców tam również się znajdą.

Teatr Muzyczny poszukuje starych fotografii, dokumentów, artykułów prasowych, afiszów, programów teatralnych, biletów i innych pamiątkowych przedmiotów. Osoby posiadające takie pamiątki są proszone o kontakt z Teatrem Muzycznym: tel. 058 621 72 25 lub e-mail: teatr@muzyczny.org.

Historia teatru

Teatr Muzyczny działa od 1 stycznia 1958 r., a jego pierwszą siedzibą był Morski Dom Kultury w Nowym Porcie. Zespół tworzyła garstka aktorów zawodowych, młodzież ze szkół muzycznych i członkowie wojskowego zespołu Flotylla. Pierwszym dyrektorem został Wacław Śniady, a razem z nim przyjechała ze Śląska reżyser Danuta Baduszkowa, która przygotowała pierwszą premierę - "Bal w operze". Rok później teatr przeniósł się do Gdyni i zajął budynek świetlicy Miejskiej Rady Narodowej (dziś Teatr Miejski przy ul. Bema), gdzie działał do 1979 r. Kiedy w 1965 r. dyrektorem została Baduszkowa, odeszła od operetki w stronę musicalu, powołała do życia Studio Wokalno-Aktorskie i zaczęła starania o nową siedzibę. Wybór padł na pl. Grunwaldzki, gdzie w 1960 r. spłonął budynek wojskowego teatru postawionego przez Niemców podczas okupacji, a po wojnie działał teatr Wybrzeże (tzw. stodoła). W 1979 r. już po śmierci Baduszkowej otwarto tam nowy gmach Muzycznego. Rok później odbyła się w nim premiera legendarnej "Kolędy Nocki", dwa lata później scenę objął Jerzy Gruza i Gdynię - za sprawą premier światowych musicali - zaczęto nazywać "Brodwayem nad Bałtykiem". Do historii teatru przeszły inscenizacje Gruzy: "Skrzypek na dachu", "Jesus Christ Superstar", "My Fair Lady", "Nędznicy". W ostatnich latach teatr pod dyrekcją Macieja Korwina dużo podróżował po Europie z musicalami "Scrooge", "Dracula" i innymi. Obecnie teatr przygotowuje się do rozbudowy obiektu. Muzyczny co roku jest też gospodarzem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji