Artykuły

Warszawa. Rok 2008 rokiem poety Zbigniewa Herberta

Sejm ustanowił rok 2008 rokiem Zbigniewa Herberta [na zdjęciu]. Specjalną uchwałę w tej sprawie posłowie przyjęli we wtorek przez aklamację. W przyszłym roku mija 10. rocznica śmierci poety.

W uchwale Sejm postanowił oddać hołd "artyście, który twórczo nawiązując do wielkiej tradycji europejskiej kultury, wzbogacił ją i wzmocnił".

"W dobie kryzysu wartości i bolesnego zwątpienia stał twardo po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Dla wielu był pisarzem tragicznym i niezłomnym, uosobieniem wierności - samemu sobie i słowu" - napisano w uchwale.

Jak podkreślono, "odważny i niezależny, wyrażał w swej poezji umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę".

Jak zaznaczono, Herbert "wprowadził do polszczyzny formułę - przykazanie - słowa "Bądź wierny Idź".

Podczas wtorkowego posiedzenia minister kultury Kazimierz Ujazdowski ogłosił otwarcie programu operacyjnego Herbert, w ramach którego wspierane będą wszelkie inicjatywy mające na celu upowszechnianie poezji Zbigniewa Herberta. Instytucja patronującą temu programowi ma być Biblioteka Narodowa, gdzie przechowywane jest herbertowskie archiwum.

Urodzony w 1924 roku Herbert był poetą, eseistą, pisarzem i dramaturgiem. Był żołnierz Armii Krajowej i kawaler Orderu Orła Białego. Został uhonorowany licznymi krajowymi i międzynarodowymi nagrodami. Jego najbardziej znane tomiki poezji to: "Struna światła", "Pan Cogito". Zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji