Artykuły

Łódź. Złote Maski za kilka dni

Złote Maski - nagrody łódzkich recenzentów teatralnych - zostaną w tym roku wręczone już po raz szesnasty, co oznacza piętnastoletnią tradycję. Uroczystość odbędzie się w piątek, 15 czerwca w Teatrze Wielkim. Lista laureatów najnowszej edycji pozostanie tajemnicą do ostatniej chwili. A lista wszystkich laureatów jest już dość długa.

Złote Maski stały się wysoko cenionymi w środowisku wyróżnieniami teatralnymi, co cieszy kapitułę i samych laureatów. Od chwili powstania nagrody, prasowi recenzenci wręczyli około stu pięćdziesięciu masek (większość naturalnie złotych, ale były też i Czarne Maski).

Najwięcej złotych nagród trafiło do Teatru im. Jaracza. Rekordzistą w posiadaniu masek jest Waldemar Zawodziński: za reżyserię i scenografię ma łącznie pięć wyróżnień. Ryszard Kaja za scenografię i kostiumy nagradzany był czterokrotnie. Warto przypomnieć, że to on jest autorem projektu plastycznego masek, który w 1992 roku podarował recenzentom bezinteresownie. Trzy razy maskę za najlepszą kreację aktorską odbierała Barbara Marszałek, dwa razy maski wręczaliśmy Barbarze Lauks, Bronisławowi Wrocławskiemu, Ireneuszowi Czopowi, Gabrieli Muskale, Bogusławie Pawelec, Dariuszowi Siatkowskiemu, za scenografię Grzegorzowi Małeckiemu. Wśród laureatów Złotych Masek znajdujemy tak znakomite nazwiska jak m.in.: Ewa Wycichowska, Franciszek Starowieyski, Zbigniew Macias, Joanna Woś, Barbara Sass, Tomasz Zygadło...

Po raz pierwszy Złote Maski wręczono za wydarzenia sezonu 1991/92. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. Jaracza i zbiegła z odejściem z teatru jego wieloletniego dyrektora - Bohdana Hussakowskiego. I właśnie Hussakowski stał się pierwszym w historii laureatem Nadzwyczajnej Złotej Maski, przyznanej za dokonania podczas wszystkich sezonów spędzonych w Łodzi. Wówczas Złote Maski otrzymali m.in.: śpiewaczka Joanna Cortes (dziś solistka Opery Narodowej w Warszawie), znakomity aktor i reżyser Mariusz Wojciechowski (dziś w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie) i wybitny rosyjski reżyser - Valery Fokin. Później recenzenci nagradzali m.in.: Macieja Prusa, Zbigniewa Brzozę, Janinę Niesobską, Marię Balcerek, Andrzeja Wichrowskiego, Iwonę Bielską, Stanisława Kulpowicza.

Rok temu padł rekord: sześć masek powędrowało do Teatru im. Jaracza, dwie z nich odebrał Mariusz Grzegorzek - za reżyserię i za scenografię "Lwa na ulicy". Ten spektakl został uhonorowany Złotą Maską jako najlepsze przedstawienie sezonu, a grająca w nim główną rolę Marieta Żukowska została nagrodzona za najlepszą kobiecą kreację aktorską. Złotą Maskę otrzymała też autorka kostiumów do tej inscenizacji - Wioletta Jeżewska. Zatem aż pięć wyróżnień "zgarnął" jeden tytuł! Szóstą Złotą Maskę odbierał aktora "Jaracza" - Kamil Maćkowiak, wyróżniony za aktorską kreację w monogramie "Niżyński" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

W tym roku recenzenci już przyznali i wręczyli Nadzwyczajną Złotą Maskę. Jej laureatem w uznaniu talentu i twórczych osiągnięć został Tadeusz Kozłowski [na zdjęciu], pierwszy dyrygent i wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego. Tę maskę wręczyliśmy podczas uroczystości 40-lecie Teatru Wielkiego w Łodzi. Kto zostanie tegorocznym laureatem, ile będzie nagród, czy wręczona zostanie Czarna Maska? O tym przekonamy się już w piątek. Uroczystość rozpocznie się o godz. 19.

Trzeba zaznaczyć, że maski przyznaje nie jedna redakcja, a zespół recenzentów łódzkiej prasy. W tym roku w kapitule "maskowej" zasiedli i nagrody przyznali: Renata Sas (,Express Ilustrowany"), Leszek Karczewski i Monika Wasilewska (,Gazeta łódzka"), Piotr Grobliński (portal reymont.pl), Dariusz Pawłowski i Michał Lenarciński (,Dziennik Łódzki"). Sponsorem Złotych Masek jest Łódzki Oddział PKO BP SA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji