Artykuły

Częstochowa. Śladami Herberta

Dziś [11 czerwca] o godz. 17 na placu przed ratuszem otwarta zostanie wystawa plenerowa "Zbigniew Herbert. Apostoł w podróży służbowej". O godz. 19 w Teatrze im. Mickiewicza w spektaklu "Powrót pana Cogito" zobaczymy Olgę Sawicką i Zbigniewa Zapasiewicza.

Wystawa zrealizowana została przez Muzeum Częstochowskie we współpracy ze Społecznym Towarzystwem Oświatowym z siedzibą w Warszawie oraz z udziałem częstochowskich szkół STO: I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 2 im. Zbigniewa Herberta. Sfinansował ją magistrat.

"Apostoł w podróży służbowej" to tytuł wystawy zorganizowanej przez STO w roku ubiegłym w ramach programu operacyjnego "Patriotyzm jutra" ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który wsparł finansowo projekt. Jesienią można ją było oglądać na murach warszawskiej starówki. Zaprezentowała fragmenty utworów i rysunki poety oraz odnoszące się do nich obrazy światowej spuścizny artystycznej. Tytułowy Apostoł w podróży służbowej to właśnie Herbert, który w czasach, kiedy dziedzictwo kultury Zachodu nie było dostępne Polakom, odbywał podróże niejako w naszym imieniu. I nie fotografował, ale obok literackich notatek robił rysunki. Takich szkiców zachowało się ok. 250. Kto czytał Herberta, ten pamięta, jak ważne były dla poety architektura i plastyka, jak dalece angażował się w ich odczytywanie.

Wystawie towarzyszył album przygotowany przez wydawnictwo Gaudium, który otrzymał nagrodę wydawców katolickich Feniks jako najpiękniejsza książka 2006 roku. - Jest to album wyjątkowy - rekomendował o. Leon Knabit. - Te fragmenty esejów i notatek jeszcze niepublikowanych, poświęconych poszczególnym malarzom, ilustrowane są reprodukcjami lub rysunkami wykonanymi ręką poety. Takie zestawienie nie tylko otwiera drogę dalszym badaniom twórczości Herberta, ale przede wszystkim fascynuje.

Wystawa była sensacją ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Poezji im. Zbigniewa Herberta, w ramach którego prezentowana jest nie tylko twórczość poetycka, ale realizowane są również projekty naukowe i artystyczne. Została zakwalifikowana do tegorocznej jego edycji jako główne wydarzenie poza granicami Warszawy. Będzie ją można zobaczyć m.in. w Częstochowie (czerwiec) i w Krakowie (lipiec). Zostanie zaprezentowana w miejscach publicznych licznie odwiedzanych, tak aby dotarła do jak największej liczby odbiorców - w Częstochowie na placu Biegańskiego przy Muzeum Częstochowskim.

Częścią częstochowskiego spotkania z Herbertem będzie spektakl z udziałem Zbigniewa Zapasiewicza i Olgi Sawickiej. "Powrót pana Cogito" oparty został na tekstach Herberta i opatrzony muzyką Janusza Strobla. Aktorom akompaniuje Katarzyna Nowakowska.

- Herbert to dla mnie najważniejszy poeta powojennej Polski - pisał Zapasiewicz. - To poeta, który nie poucza i nie napomina, a jedynie - ustami swego bohatera, pana Cogito - stawia pytania, porządkujące skłębioną i trudną do udźwignięcia rzeczywistość, jaka nas otacza.

Na zdjęciu: Zbigniew Herbert.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji