Artykuły

Lubiatów. Nowy ośrodek Fundacji Anny Dymnej

Konkurs na projekt ośrodka dla niepełnosprawnych "Spotkajmy się" w nadbałtyckim Lubiatowie wygrała pracownia architektoniczna Valode & Pistre. - To ma być miejsce piękne, gdzie ludzie, którzy stracili sens życia na nowo go odzyskają. I ten cel udało się zwycięzcom osiągnąć - mówi Anna Dymna.

Budowa ośrodka to największy jak do tej pory projekt realizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". W malowniczo położonym terenie o powierzchni ponad czterech hektarów powstaną m.in. warsztaty terapii, hotel, basen, stajnia, stołówka, boiska i korty. Niełatwe zadanie zaprojektowania ośrodka łączyło w sobie dwa podstawowe wymogi - główną ideę ośrodka i uszanowanie otaczającej go przyrody. - To miejsce nie może się kojarzyć z niczym, co niepełnosprawni widują na co dzień : szpitalem czy miejscem odosobnienia. Miało być przede wszystkim piękne - tłumaczy Anna Dymna. - Ludzie niepełnosprawni są upokorzeni tym, że spycha się ich do byle jakości. Tu każdy powinien się czuć jak u siebie - dodaje.

Na konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich wpłynęło 11 prac. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Dariusza Kozłowskiego jednogłośnie wybrał propozycję firmy Valode & Pistre Architekci. Na planie prostokąta rozmieszczono siedem budynków o niespotykanych łagodnych liniach i zaokrąglonych fasadach. Część z nich przypomina kształtem zwrócone do siebie bumerangi.

- My żartobliwie nazywaliśmy je naleśnikami - mówi Michał Szymanowski, referent jury. - Takie ukształtowanie budynków ma swoje zalety. Dzięki temu, że są nieregularne i miękkie, można je doskonale wpasować w zieleń.

Krzysztof Ingarden, członek jury: - Ten projekt cechowała wielka delikatność. Ma się wrażenie przebywania w przestrzeni, która jest częścią natury. Z pokoi rozciąga się widok na las. Każdy ma inny widok, nie ma więc mowy o monotonii.

Cztery główne obiekty połączono przeszklonym pasażem. W przyszłości zróżnicowana faktura płytek ma pomóc osobom niewidomym poruszać się w przestrzeni. Do każdego zakątka dwukondygnacyjnych budynków bez problemu dostanie się osoba na wózku inwalidzkim.

Ośrodek w Lubiatowie stanie się miejscem wypoczynku i rehabilitacji osób o różnym stopniu niepełnosprawności umysłowej, ruchowej, wzroku, słuchu czy z uszkodzeniami neurologicznymi. Powstanie dzięki hojności sponsorów i dotacjom unijnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji