Artykuły

Rysa

Sztuka Pawła Mossakowskiego dotyka problemu, któremu teatr poświęca zdecy­dowanie za mało miejsca - relacji między Żydami i Polakami w XX-wiecznej histo­rii Polski. Ten trudny temat pokazany jest na przykładzie dwóch przyjaciół ze szkol­nej ławy - Andrzeja Mieczkowskiego i Szymona Fajgerta. Historia i polityka sta­wiają ich wielokrotnie naprzeciw siebie.

W1942 roku Andrzej przyjmuje zbieg­łego z getta Szymona we własnym domu, ryzykując życie swoje i rodziny. Dziewięć lat później, w samym środku stalinowskich czystek, Szymon jako oficer UB przesłu­chuje Andrzeja fałszywie oskarżonego o szpiegostwo. W 1961 roku obaj pracu­ją w niskonakładowym piśmie społeczno-literackim, Szymek jest krytyczny wobec Gomułki, który zszedł z drogi wyznaczo­nej w Październiku, Andrzej złamany wie­loletnim więzieniem woli się nie wychy­lać. Ostatnia scena rozgrywa się po Mar­cu 1968 - wyrzucony z pracy Szymon chce wyemigrować do Szwecji, Andrzej bez­skutecznie próbuje go zatrzymać.

W tej sztuce Mossakowskiemu udało się ogarnąć ćwierć wieku polskiej histo­rii, i to okres najtrudniejszy - z Holoca­ustem, stalinizmem i antysemityzmem. Skrótowość nie oznacza w tym przypad­ku powierzchowności - każdy z histo­rycznych zakrętów, które biorą bohate­rowie, jest pokazany w niebanalny spo­sób. W pamięć zapada scena przesłucha­nia w UB, atmosfera zaszczucia w 1968 roku czy ironiczne zdanie Szymka, któ­re mogłoby być mottem sztuki: "Nie uda­ło mi się zostać Polakiem, zostanę Szwe­dem". Przykładając wiele uwagi do re­aliów historycznych, Mossakowski nie zdołał jednak zbudować ciekawych cha­rakterów głównych postaci. Pozostają one raczej symbolami pewnych postaw niż ludźmi z krwi i kości. Ma to wpływ na role w spektaklu: Piotrowi Adamczykowi udaje się co prawda stworzyć ży­wą postać, ale Szymek Cezarego Kosińskiego pozostaje papierowy. Jak na te­atr faktu, to wystarczy, jak na prawdzi­wy dramat, to zdecydowanie za mało.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji