Artykuły

Kraków. Lupa z Michalskim o Nitzschem

"Dorwać Mistrza" to tytuł nowego cyklu spotkań wydawnictwa Znak. Intelektualne polowanie rozpocznie się w towarzystwie filozofa Krzysztofa Michalskiego i reżysera Krystiana Lupy.

Zaproszeni goście spierać się będą o nieustannie cieszącego się zainteresowaniem, posądzanego niegdyś o inspirowanie faszyzmu filozofa Fryderyka Nietzschego. Pierwszy z nich napisał bowiem o Nietzschem książkę ("Płomień wieczności. Eseje o myślach Friedricha Nietzschego"), drugi jest autorem opartej na jego utworze inscenizacji teatralnej ("Zaratustra" - na zdjęciu).

- Niezwykły sukces Uniwersytetu Latającego Znaku, a także powodzenie serii programów telewizyjnych "Rozmowy na koniec wieku" oraz będących jej pokłosiem kilku tomów książek przekonał nas o tym, że w czasie upadku autorytetów i hierarchii wartości, zagubienia w chaosie i relatywizmie autentyczną i głęboką potrzebą wielu ludzi (zwłaszcza młodych) stało się poszukiwanie mistrzów, przewodników, kierunkowskazów pomagających zrozumieć otaczający świat i odnaleźć w nim swoje miejsce - wyjaśnia Jerzy Illg, redaktor naczelny Znaku.

Nieco prowokacyjna nazwa "Dorwać Mistrza" ma sygnalizować, że intencją organizatorów nie jest stawianie cokołów, okadzanie kapliczek ani przemawianie ex cathedra. - Plany są bogate i mamy nadzieje, że przynajmniej w jakiejś mierze zdołamy tę listę marzeń zrealizować - opowiada Illg. - W najbliższych dniach prawdopodobnie uzyskamy ostateczne potwierdzenie przyjazdu Vaclava Havla, który - wspierany przez legendę czeskiego podziemia, czyli zespół Plastic People of the Universe - wziąłby udział w panelu i happeningu "Havel na Wawel". W październiku mamy nadzieję gościć prof. Leszka Kołakowskiego, którego 80. urodziny uczcimy książka niezwykłą: wielką rozmową, jaką przeprowadził z profesorem jego przyjaciel i edytor Zbigniew Mentzel. Oprócz tego w "kolejce" oczekują takie znakomitości jak Norman Davies, Barbara Skarga, Władysław Bartoszewski, Andrzej Szczeklik, nobliści Seamus Heaney i Derek Walcott, a także sporo niespodzianek...

Pierwsze spotkanie rozpocznie się w piątek o godz. 18 w siedzibie PWST przy ul. Straszewskiego 22. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji