Artykuły

TVP Kultura. Niedziela ze Zbigniewem Zapasiewiczem

18 marca o g. 17.05, 19.15 i 20.10 TVP KULTURA wyemituje programy z cyklu "Niedziela z...". Bohaterem będzie Zbigniew Zapasiewicz.

Gdybym chciał się utożsamiać z każdym moim bohaterem, to prawdopodobnie wylądowałbym w szpitalu dla obłąkanych. Jednak prawdą jest, że maksymalnie zbliżam się do mojej postaci - powiedział Zbigniew Zapasiewicz, jeden z najwybitniejszych powojennych aktorów polskich. - Już Stanisławski, zagorzały wielbiciel i wyznawca teatru psychologicznego, mówił: "Nie możesz bez opamiętania być zaangażowanym w rolę, bo wejdziesz na drzewo przykręcone z drugiej strony śrubkami i spadniesz". Tak więc w aktorstwie nie można się zatracić, konieczny jest element kontroli, czasem wręcz autoironii. Zapasiewicz pochodzi z artystycznego klanu Kreczmarów. Jest siostrzeńcem aktora Jana Kreczmara i reżysera teatralnego Jerzego.

Zanim zdecydował się na studia w PWST, studiował na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. Po studiach trafił do Teatru Młodej Warszawy. Tam zagrał m.in. Śwista w "Bolesławie Śmiałym" Wyspiańskiego oraz Zbyszka w "Moralności pani Dulskiej". Szybko trafił do zespołu Teatru Współczesnego, jednej z najważniejszych scen w Polsce kierowanej przez Erwina Axera. Tam grał u boku mistrzów w utworach Kruczkowskiego, Goethego, Czechowa.

Od 1966 roku przez 17 sezonów grał w Teatrze Dramatycznym, przyczyniając się do świetności tej sceny, zwłaszcza za dyrekcji Gustawa Holoubka. W spektaklach reżyserowanych przez Jerzego Jarockiego, Macieja Prusa, Kazimierza Dejmka, Ludwika Rene. Teraz gra z powodzeniem w zespole Teatru Powszechnego. W filmie od lat związany jest przede wszystkim z obrazami Krzysztofa Zanussiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji