Artykuły

Kraków. Multimedialny Schaeffer w Loży i w PWST

O Bogusławie Schaefferze, twórcy od ponad półwiecza krakowskim, choć ze Lwowa rodem, gdzie przyszedł na świat w roku 1929, pomyślał oddział ZASP-u, dzięki czemu 25 marca o godz. 18 na Scenie im. Wyspiańskiego PWST pokazana zostanie w Krakowie najnowsza sztuka tego autora "Multimedialne Coś" [na zdjęciu] - i to z jego udziałem.

Jej prapremiera światowa, w reżyserii Kariny Piwowarskiej, odbyła się 3 marca w warszawskim teatrze Bajka. Jak zapisano: najnowsza sztuka Bogusława Schaeffera to "polemika na temat kultury prowadzona przez dwóch aktorów Marka Frąckowiaka i Waldemara Obłozę z zaskakującą puentą Agnieszki Wielgosz. Temu wszystkiemu patronuje sam Mistrz Bogusław Schaeffer, przyglądając się i od czasu do czasu wydając dźwięki najczęściej bardzo piękne, ale nie zawsze, na fortepianie".

Muzyka jest oczywiście autorstwa Mistrza, który ma w swym dorobku 550 utworów w 23 gatunkach muzycznych. Acz od lat bodaj bardziej kojarzony jest z teatrem, napisał wszak 44 sztuki, tłumaczone na 17 języków - np. "Audiencja", "Kaczo", "Tutam" czy rozmaite "Scenariusze dla aktorów" - a to "nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", a to dla trzech aktorów, a nawet czterech. Wystawiał je od lat w Krakowie z powodzeniem "klan braci Grabowskich".

Jeszcze inne oblicze Schaeffera pokaże następnego dnia, 26 marca, wystawa w Klubie Loża, która zaprezentuje 18 grafik jego autorstwa. Inne będzie można oglądać w pięknie wydanym przez PIW albumie, który poza grafikami przynosi wybrane partytury, jak i zapis dorobku tego biegle poruszającego się w kilku obszarach sztuki twórcy. Pokazany także zostanie 21-minutowy film Maliny Malinowskiej-Wollen "MW 2 na sucho", prezentujący legendarny już zespół Adama Kaczyńskiego, grający muzykę Schaeffera.

A że spotkanie w Loży, czczące 60 lat pracy artystycznej Schaeffera, odbywać się będzie w przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru, zatem - jak poinformowała wczoraj Lidia Bogacz-Popiel, przewodnicząca Zarządu Oddziału ZASP - zostaną przy tej okazji ogłoszone i dwie nowe, zrodzone z inicjatywy Lidii Bogaczówny, nagrody.

Pierwsza ma wyławiać młodych, obiecujących aktorów spoza Krakowa, występujących na scenach Rzeszowa, Tarnowa i Kielc, czyli tych, które obejmuje krakowski oddział ZASP-u. Odbierze ją absolwentka krakowskiej PWST Anita Wirzinkiewicz z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach. Druga - doceniać osoby, które z oddaniem i bezinteresownie działają na rzecz środowiska, co oddaje nazwa tego wyróżnienia - Nagroda Syzyfa. Odbiorą ją - jako pierwsze - Marta Bizoń, Barbara Stesłowicz i Irena Wollen.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji