Artykuły

Legnica. Nowy spektakl Modrzejewskiej na Zakaczawiu

Na Zakaczawiu znaleziono właśnie nową salę, która przez wiele lat była magazynem. - To fenomenalna sala - zachwyca się dyr. Głomb [na zdjęciu]. - Kiedyś zapowiadałem, że teatr musi wrócić na Zakaczawie i wracamy.

Spektakl przygotowywany na festiwal Miasto będzie opowieścią polsko-ukraińsko-łemkowską. Zagrany zostanie w odkrytej niedawno sali kinowej, bokserskiej i kabaretowej w dzielnicy Zakaczawie.

Festiwal planowany jest na wrzesień. Do końca marca zaproszone zespoły mają przygotować konspekt przedstawienia. Jacek Głomb, dyrektor teatru, ujawnił wczoraj zarysy legnickiej sztuki pod roboczym tytułem "Łemko". - Wystawimy ją w konwencji śpiewanej i tanecznej - mówi Jacek Głomb. - Nie będzie też politycznie poprawna.

Akcja Wisła

Autorem tekstu jest kierownik literacki teatru Robert Urbański. - Dosyć przypadkowo nasza sztuka zbiega się z 60. rocznicą Akcji Wisła - dodaje Robert Urbański. - Nie chcemy jednak rozstrzygać i rozwiązywać sporów dotyczących tych wydarzeń.

Powrót na Zakaczawie

W tym przedstawieniu mają się mieszać światy realne i nierzeczywiste. Nie będzie to jednak epicka opowieść, jak choćby słynna "Ballada o Zakaczawiu". Grana była w spalonym już kinie Kolejarz. Ale kilkaset metrów dalej znaleziono właśnie nowa salę, która przez wiele lat była magazynem. - To fenomenalna sala - zachwyca się dyr. Głomb. - Kiedyś zapowiadałem, że teatr musi wrócić na Zakaczawie i wracamy.

Dyrektor planuje, że teatr przejmie ten obiekt. Wyremontuje go, pieniądze zdobywając z funduszy europejskich. Grane byłyby tutaj spektakle, ale też mieściłoby się tutaj centrum kulturalne.

Festiwal Miasto

Na Festiwal Miasto przyjedzie siedem teatrów. Każdy z nich wystawi w Legnicy premierę swojej sztuki. Szefowie tych teatrów wybierali miejsca, gdzie chcieliby grać.

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej, zaproponował 12 bardzo różnych i ciekawych obiektów. Goście wybiorą obiekt, który im się spodoba.

Włoski Stalker Teatro z Turynu wystawi przedstawienie, którego tematem będzie pochodzenie człowieka jako istoty. Jako przestrzeń wybrali sobie halę magazynową przy ul. Ściegiennego.

Teatr.doc z Moskwy zaproponuje opowieść o wyzwoleniu Moskwy z rąk Polaków. A w drugiej części Rosjan wyrzuconych z Polski. Wybrali zamknięte zakłady dziewiarskie Hanka albo halę przemysłową przy ul. Jagielońskiej.

Amerykanie z Lit Moon Theatre upatrzyli sobie teatr letni w parku Miejskim, w którym teraz odbywają się głównie dyskoteki. Ich spektakl ma być lekką komedią.

Nawet bunkier

Bunkier przeciwatomowy w poradzieckim kompleksie wojskowym przy ul. Chojnowskiej lub zakłady Hanka wybrali sobie aktorzy Teatru Nowa Łaźnia z Nowej Huty.

Gruzini z Piwnicy Teatralnej z Tbilisi zapowiadają widowisko muzyczne. Najchętniej zagraliby je w sali teatralnej na Nowym Świecie.

W byłej Fabryce Fortepianów i Pianin swój spektakl chcą wystawić amerykańcy artyści z Double Edge Theatre z Aschfield. Poznański teatr Usta Usta upatrzył sobie kościół Mariacki.

Festiwal to olbrzymie wyzwanie finansowe i organizacyjne. Koszt szacuje się na 750 tys. zł. Pomoc zadeklarowali marszałek województwa, prezydent Legnicy, Fundacja Polska Miedź.

Ten rok zapowiada się dla teatru bardzo obiecująco pod względem finansowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji