Artykuły

Kraków. Wręczono Złote laury za mistrzostwo w sztuce

Anna Polony (na zdjęciu), Jan Polewka, Michał Rożek, Wacław Walecki i Andrzej Zarycki otrzymali w czwartek w Krakowie "Złote laury za mistrzostwo w sztuce". Nagrodę przyznaje krakowska filia Fundacji Kultury Polskiej.

Podczas uroczystości w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przewodniczący jury Zbigniew Święch powiedział, że nagrodzeni są wybitnymi twórcami kultury i - jak żartował - dziś stają się "żywymi eksponatami".

Profesor krakowskiej PWST - aktorkę Anny Polony wyróżniono za mistrzostwo w sztuce aktorskiej. Jak podkreślił przewodniczący jury, artystka "jest uosobieniem serdeczności, skromności i wszystkiego, co nie wiąże się z gwałtownością". Dziękując za wyróżnienie Polony mówiła, że laurów, "które są przemiłe przybywa w miarę upływania lat i...ubywania sił oraz propozycji".

Scenograf, reżyser i artysta malarz Jan Polewka został nagrodzony za mistrzowskie scenografie teatralne. Jak powiedział: mistrzostwo zobowiązuje, "bo uczeń musi słuchać, czeladnik pracować, a mistrz ciągle się doskonalić".

Michała Rożka - historyka sztuki i autora książek - doceniono "za popularyzację wiedzy o historii i kulturze Krakowa". Podczas uroczystości Rożek podziękował swoim wydawcom - tym, którzy kiedyś go odkryli i tym, którzy publikują go dzisiaj. Wyznał, że bardzo lubi ludzi młodych, bo dzięki nim sam może czuć się młodziej.

Polonista i wydawca, członek Zakonu Bibliofilskiego Białego Kruka, prof. Wacław Walecki otrzymał laur za wydawanie "zapomnianych skarbów literatury staropolskiej".

Nagrodę za znakomitą muzykę otrzymał także Andrzej Zarycki, kompozytor przez lata związany z Piwnicą Pod Baranami. Za wyróżnienie podziękował wykonując swoje utwory razem z żoną i córką.

Krakowska filia Fundacji Kultury Polskiej przyznaje "Złote laury za mistrzostwo w sztuce" od 1999 r. Nagrodą tą zostali uhonorowani m.in. Krzysztof Nitsch, Jerzy Madeyski, Andrzej Sikorowski, Tadeusz Malak, Krzysztof Globisz, Bruno Miecugow, Józef Baran i Adam Ziemianin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji