Artykuły

Rok 2007 rokiem Josepha Conrada

Na 28 lutego zaplanowano na Zamku Królewskim w Warszawie uroczystą inaugurację Roku Josepha Conrada Korzeniowskiego 2007, ogłoszonego z okazji 150 rocznicy urodzin pisarza - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie organizatorzy Roku.

Rok Conrada odbywa się na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; jubileusz ten został wpisany do kalendarza rocznic UNESCO na 2007 rok. Organizatorami Roku Conrada są Instytut Adama Mickiewicza i Polskie Towarzystwo Conradowskie (PTC).

28 lutego w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zostanie otwarta wystawa "Joseph Conrad między lądem a morzem".

Autorką scenariusza i komisarzem wystawy jest Elżbieta Szymańska,

która zaznaczyła, że tytuł ekspozycji został zaczerpnięty ze zbioru opowiadań "Twixt land and sea".

Na przełomie lutego i marca, organizatorzy planują uruchomienie witryny edukacyjnej na stronach portalu culture.pl. Znaleźć się na niej mają materiały popularnonaukowe, kalendarium, zdjęcia oraz wybór dokumentów, m.in. listy pisarza pisane do rodziny. Ciekawostką będzie umieszczenie opowiadania "Amy Foster" w nowym tłumaczeniu Michała Filipczuka.

W dniach 17-20 maja na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, zostanie zaprezentowana biografia pisarza "Życie Conrada" autorstwa prof. Zdzisława Najdera (wyd. Gaudium 2006).

Przewodniczący PTC prof. Zdzisław Najder wyraził w czwartek przekonanie, że "Polska zawsze była dla Conrada ważna i zawsze obecna w jego twórczości". Dodał jednocześnie, że - Conrada mało się czyta w Polsce, natomiast jest on pisarzem kultowym m.in. w Ameryce Południowej. Mamy nadzieję, że obchody wzmogą zainteresowanie tą literaturą w naszym kraju.

Od 22 do 26 września na UJ w Krakowie odbędzie się międzynarodowa sesja naukowa conradystów.

Na zakończenie obchodów Roku Conrada, od 15 listopada do 2 grudnia, planowany jest tzw. "Pakiet urodzinowy", czyli cykle wykładów uniwersyteckich znawców pisarza, przeglądy filmów dokumentalnych o Conradzie oraz filmów fabularnych powstałych na podstawie jego powieści.

Joseph Conrad urodził się 3 grudnia 1857 w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina) jako Teodor Józef Konrad Korzeniowski. Był brytyjskim pisarzem polskiego pochodzenia tworzącym w języku angielskim. Zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Canterbury.

Jak twierdzi prof. Najder, Conrad jako poddany rosyjski i syn skazańców był zobowiązany do długoletniej służby wojskowej w armii carskiej. W wieku 17 lat wysłano go do Francji, gdzie rozpoczął pracę jako marynarz. Nie był więc emigrantem z wyboru, tylko z konieczności. W 1886 roku otrzymał obywatelstwo brytyjskie.

W roku 1889 napisał pierwszą powieść, "Szaleństwo Almayera", która ukazała się drukiem sześć lat później (29 kwietnia 1895). Sławę zdobył w 1916 roku po ukazaniu się powieści "Gry losu", która wcześniej ukazywała się w odcinkach w dzienniku New Jork Herald. Wszystkie jego książki są oparte na wątkach autobiograficznych. Do najwybitniejszych powieści należą: "Lord Jim" (1900), "Jądro ciemności" (1902), "Tajfun" (1902), a także "Tajny agent" (1907).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji