Artykuły

Gdańsk-Słupsk. Wybrzeże i Rondo startują w konkursie

"Tytus Andronikus" [na zdjęciu] Teatru Wybrzeże oraz "Grzech" słupskiego Teatru Rondo walczą o nagrody w II konkursie na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej.

Słupskie widowisko jest jednym z kilku zakwalifikowanych do konkursu przedstawień niezależnych. - Do tegorocznego konkursu zakwalifikowanych zostało około 30 przedstawień, choć zgłoszeń było więcej - opowiada Jacek Wakar, krytyk teatralny i sekretarz jury konkursu. - Nie oceniam widowisk konkursowych w jakiś szczególny sposób, stosuję te same kryteria, co przy pracy krytyka. Istotne wydaje mi się w tych spektaklach propagowanie klasyki, różnorodnych spojrzeń na te teksty.

Konkurs na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowany jest wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Raszewskiego oraz Związek Artystów Scen Polskich. W jego pierwszej edycji zwyciężyła "Matka Joanna od Aniołów" w reżyserii Marka Fiedora zrealizowana w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Tegorocznych zwycięzców poznamy 5 marca. - W I konkursie mogły startować spektakle z ostatniej dekady - mówi Wakar. - W jego drugiej edycji rywalizują widowiska z 2006 roku. Wydaje mi się, że konkurs, choć jest bardzo młody, już spełnia swoje zadania. Chodzi w nim oczywiście o pobudzenie dyrektorów teatrów do wystawiania klasycznych tekstów, które nie były grane w Polsce od przynajmniej 10 lat. Mamy sygnały, że powstają już przedstawienia, realizowane specjalnie z myślą o tym konkursie.

"Tytus Andronikus" Williama Szekspira w reżyserii Moniki Pęcikiewicz miał swoją premierę 25 czerwca 2006 r. Jest to widowisko niezwykle krwawe, skupiające się przede wszystkim na temacie władzy. Inscenizacja Pęcikiewicz przygotowana jest w ciekawy, nowoczesny sposób (reżyser wykorzystuje w nim m.in. tylne projekcje i ruchomą scenografię).

Monodram "Grzech" teatru Rondo to adaptacja powieści "Teresa Desqueyroux" Francois Mauriaca, jednego z najważniejszych autorów francuskich XX wieku, mistrza prozy psychologicznej. Bohaterka usiłuje otruć swojego męża. W spektaklu próbuje wytłumaczyć powody swojego działania. W "Grzechu" występuje Wioleta Komar, widowisko wyreżyserował Stanisław Miedziewski. Spektakl został wyróżniony m.in. na 35. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji