Artykuły

Warszawa. Premiera "Arabskiej nocy" w Montowni

Katarzyna Raduszyńska przenosi na scenę sztukę Rolanda Schimmelpfenninga. Premiera 2 lutego w Montowni.

"Arabska noc" to sztuka współczesnego niemieckiego dramaturga Rolanda Schimmelpfenninga. W Polsce wystawiana jest często, głównie przez niezależne grupy teatralne.

W zeszłym roku za reżyserię zabrała się Monika Dawidziuk z wrocławskiej Grupy AT. W warszawskim klubie Pruderia spektakl zrealizował zaś Andrzej Majczak. Teraz "Arabską noc" obejrzymy w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej - studentki czwartego roku Akademii Teatralnej, laureatki konkursu "Pracownia reżyserii". Raduszyńska tekst Schimmelpfenninga przeniosła na deski stołecznego Teatru Montownia. Jutro premiera.

- Po przeczytaniu tekstu zaciekawiło mnie to, w jaki sposób autor pokazuje ludzi. Postrzega człowieka trójwymiarowo - mówi Katarzyna Raduszyńska. - Bardzo zainteresowała mnie również historia o miłości, o poszukiwaniu celu i swojej drogi w życiu. Jest to także opowieść o przeznaczeniu, od którego nie sposób uciec. Dawno nie spotkałam tak dobrze napisanego moralitetu, który w rzeczywistości jest thrillerem - dodaje.

W "Arabskiej nocy" przeplatają się losy młodych ludzi mieszkających w blokowisku. Kultura europejska miesza się z arabską, a wszystkiemu towarzyszy poczucie tajemnicy i magii. Fatima, młoda dziewczyna arabskiego pochodzenia, czeka na wizytę swego chłopaka Kalila. Jej współlokatorka Franziska jak co noc zapada w niewyjaśniony stan senny, z którego zostaje przebudzona pocałunkiem Petera, podglądacza z naprzeciwka. Rozbudzenie to wywołuje lawinę dziwnych zdarzeń. W spektaklu zobaczymy znakomitych aktorów: Jolantę Fraszyńską, Dominikę Ostałowską, Huberta Zduniaka, Macieja Wierzbickiego i Krzysztofa Stelmaszyka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji