Artykuły

Berlin. Wystawa Szajny

W Berlinie została otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, malarzy i grafików - Józefa Szajny [na zdjęciu]. W stolicy Niemiec 85-letni artysta przedstawia prace poświęcone tragedii Holokaustu. Po otwarciu wystawy wziął udział w centralnej uroczystości upamiętniającej ofiary nazizmu, która odbyła się w siedzibie Bundestagu.

Wystawa składająca się z obrazów, grafik i instalacji, otrzymała tytuł: "Czy ktoś jeszcze słucha?". Józef Szajna, który sam przeżył dramat obozów Auschwitz i Buchenwald, powiedział, że ekspozycja jest hołdem złożonym więźniom hitlerowskich obozów zagłady. - Dzisiaj mogę się wypowiadać w imieniu pięknych, a nieżyjących - stwierdził artysta.

Jeden z kuratorów wystawy, niemiecki historyk Konrad Scheurmann (czyt. szojrman) uważa, że twórczość Józefa Szajny, na której zaważyły losy artysty, jest także ważnym apelem do ludzi żyjących współcześnie o traktowanie każdego człowieka z szacunkiem i godnością.

Drugim kuratorem berlińskiej wystawy jest syn artysty Łukasz Szajna. Ekspozycję można zwiedzać do końca marca w budynku byłej ambasady polskiej przy alei Unter den Linden w centrum Berlina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji