Artykuły

Kulturalne sukcesy 2006

W minionym roku Bydgoszcz miała szczęście do dobrej sztuki współczesnej, sukcesy święcili nasi filmowcy i muzycy. Największym wydarzeniem kulturalnym było zakończenie po 32 latach budowy gmachu opery - piszą Magda Piórek i Aleksandra Chwastek w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.

Oto ludzie, którzy stoją za kulturalnymi sukcesami 2006 roku w naszym mieście:

Rafał Blechacz

Po zwycięstwie jesienią 2005 roku na Festiwalu Chopinowskim, miniony rok był pasmem kolejnych sukcesów studenta Akademii Muzycznej. Rafał podpisał kontrakt z Deutsche Grammophon, jedną z największych firm fonograficznych na świecie wydających płyty z muzyką poważną (przez pięć lat będzie związany wyłącznie z DG). Występował w najbardziej w prestiżowych salach koncertowych - m.in.: Tonhalle w Zurychu, głównych salach Japonii, w tym Tokyo Opera City, Concertgebouw w Amsterdamie. Na pianistę spadały kolejne nagrody: m.in. Paszport Polityki, dwa Fryderyki, nagroda Telewizji Polonia "za sławienie Polski i polskości" i wiele innych. Kalendarz koncertowy Blechacza wypełniony jest na najbliższe dwa lata - wystąpi w głównych ośrodkach Europy, Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu.

Maciej Cuske

Jeden z najbardziej zdolnych bydgoskich filmowców. Z roku na rok zgarnia coraz więcej nagród. W 2006 otrzymał m.in.: Nagrodę Prezesa TVP S.A. i Nagrodę Don Kichota za "Elektryczkę" podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a w grudniu wraz z innym bydgoskim dokumentalistą - Marcinem Sauterem odebrał Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Jego obraz "Antykwariat" doczekał się emisji w telewizji ogólnopolskiej. - Bardzo się cieszę, bo dopóki film nie pójdzie w telewizji, to hamowane są jego inne pokazy - komentował "Gazecie". Samego Cuskego można było wcześniej w oglądać w telewizyjnej dwójce. Na zaproszenie Tadeusza Sobolewskiego wystąpił w styczniowym odcinku filmowego programu "Kocham Kino". Maciej Cuske jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Dezire

Bydgoski zespół, którego założycielką była Maja Studzińska (na zdjęciu) znalazł się w finale polskiego konkursu piosenki Eurowizja. Jego utwór "Good Girl" był jednym z 15, jakie jury zakwalifikowało do polskich eliminacji. Podczas koncertu finałowego jurorzy, wśród których byli m.in. Maryla Rodowicz, Robert Leszczyński czy Elżbieta Skrętkowska, jednomyślnie uznali bydgoską piosenkę za najlepszą. To nie wystarczyło jednak, żeby muzycy naszego miasta mogli reprezentować Polskę na Eurowizji w Atenach - widzowie, których głosy o tym zadecydowały, wybrali przebój grupy Ich Troje (co wcale nie zmartwiło bydgoskiego zespołu). Niestety długo nie cieszyli się sukcesem. W grupie doszło do konfliktu, w wyniku którego w drugiej połowie roku odeszła z Dezire założycielka grupy.

Alicja Dużyk

Trójkąt Literacki to impreza, która odbywa się w Bydgoszczy od kilku lat, nigdy wcześniej jednak nie była wydarzeniem zorganizowanym z takim rozmachem jak w roku minionym. W trakcie zaledwie kilku dni bydgoszczanie mieli okazję spotkać się z takimi gwiazdami pióra jak m.in. Jerzy Pilch, Marcin Świetlicki, Wojciech Kuczok, Katarzyna Grochola czy Ewa Lipska. Najważniejsze nazwiska dla polskiej literatury zjechały do Bydgoszczy właśnie na Trójkąt Literacki, głównie dzięki Alicji Dużyk, redaktor naczelnej Bydgoskiego Informatora Kulturalnego. To ona uparła się na ich przyjazd - miesiącami dzwoniła i zapraszała literatów. Podczas imprezy nie zabrakło także spotkań z lokalnymi pisarzami czy corocznego konkursu literackiego o "Strzałę Łuczniczki".

Maciej Figas [na zdjęciu]

Dyrektor Opery Nova doprowadził do zakończenia budowy operowego gmachu, która trwała aż 32 lata. Gdyby nie on i Bydgoskie Festiwale Operowe, które powołał do życia, do oddania budynku jeszcze długo mogłoby nie dojść. Ostatecznie budowa pochłonęła 128 467 mln zł, a oficjalnie zakończono ją w październiku podczas jubileuszu 50-lecia opery, którego zwieńczeniem była premiera opery "Manru" Paderewskiego. Bydgoszczanie mogli wtedy zajrzeć do najmniej im znanego, trzeciego kręgu. Powstało w nim nowoczesne centrum kongresowe, które w tym roku zorganizuje pierwsze kongresy na około 1500 osób. Pod koniec minionego roku czytelnicy "Gazety" w naszym plebiscycie uznali, że zakończenie budowy opery było najważniejszym wydarzeniem 2006 roku w Bydgoszczy.

Rafał Gorzycki

Grupy w których gra Rafał Gorzycki - Sing Sing Penelope oraz Ecstasy Troject Trio, której jest liderem zbierały w minionym roku entuzjastyczne recenzje w prasie zagranicznej, koncertowały za oceanem, zajmowały wysokie miejsca w rankingach płytowych europejskich stacji radiowych. Amerykański magazyn muzyczny "Cadence" umieścił krążek "Realium" Ecstasy Project Trio na liście najciekawszych albumów z pogranicza jazzu nowoczesnego i elektroniki. Londyńska rozgłośnia radiowa Last.fm wytypowała 10 najlepszych albumów z awangardową muzyką jazzową, w tym debiutancki album Sing Sing Penelope. O tym zespole można było poczytać na łamach najważniejszego polskiego magazynu jazzowego "Jazz-Forum". Ich kawałek "Chickens" umieszczono na wydanej przez Instytut Mickiewicza płycie "Play" promującej polską muzykę niezależną.

Wacław Kuczma

Za sprawą dyrektora Galerii Miejskiej bwa mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu ważnych wydarzeniach artystycznych, z których zdecydowanie najważniejsze były dwa. Po pierwsze niezwykle udana i ciekawa akcja "Sztuka w mieście", trwająca przez kilka miesięcy, za sprawą której na ulicach Bydgoszczy, a nawet w jednej ze szkół, zagościli artyści z różnych krajów. Po drugie - trwająca obecnie w bwa wystawa "Nowe tendencje w malarstwie polskim" - pierwsza w Polsce tego typu ekspozycja podsumowującą i konfrontującą polskie malarstwo od lat 50. Na wystawie znalazły miejsce najważniejsze nazwiska młodego pokolenia - Wilhelm Sasnal, Marcin Maciejowski czy Rafał Bujnowski oraz starszych artystów: Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Leon Tarasewicz. Łącznie 25 artystów, którzy mieli wpływ na rozwój polskiego malarstwa.

Marcin Sauter

Kolejny wybitny bydgoski dokumentalista. Podczas zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego otrzymał Srebrny Krakowski Lajkonik oraz Nagrodę Studentów Miasta Krakowa za film "Kino Objazdowe". Za ten sam obraz Sauter otrzymał wyróżnienie podczas IV Międzynarodowego Festiwalu "Godność i praca", a także Zote Grono podczas Lubuskiego Lata Filmowego. Na festiwalu filmowym Cinéma Du Réel w Centrum Pompidou w Paryżu - główna nagroda w kategorii krótki metraż też przypadła w udziale Sauterowi, tym razem za obraz "Za płotem". Marcin Sauter jest Absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wraz z Maciejem Cuske i innymi filmowcami należy do grupy filmowej Paladino.

Monika Sosnowska

Wywodząca się z Bydgoszczy artystka święciła triumfy w Polsce i zagranicą. Jej instalacja "Dziura" została pokazana w nowojorskim Museum of Modern Art. To jedno z najbardziej znanych i najbardziej prestiżowych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. W swoich zbiorach mieści prace takich artystów jak m.in. Andy Warhol, Marcel Duchamp, Jackson Pollock, czy Pablo Picasso. Oprócz sław, które dziś tworzą kanon awangardy, MoMa prezentuje także młodych twórców. Sosnowska to jedna z niewielu Polek, która dostąpiła zaszczytu zaprezentowania się w tym miejscu.

Pod koniec minionego roku artystka wygrał także konkurs, w którym nagrodą bedzie wystawienie pracy w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji. Biennale zostanie otwarte w czerwcu 2007 r. Jest jedną z najważniejszych na świecie imprez poświęconych sztuce współczesnej.

Robert Wichrowski

"Francuski numer" - reżyserski filmowy debiut bydgoszczanina Roberta Wichrowskiego - obejrzała cała Polska. W tej komedii zagrali tak popularni aktorzy jak Jan Frycz, Karolina Gruszka, czy Maciej Stuhr. Wichrowski za ten film dostał Feliksa - nagrodę "Gazety", przyznawaną ludziom sukcesu. - Jestem zaszczycony, że "Gazeta" nagrodziła mnie za mój film - mówił reżyser, którego kariera zaczęła się właśnie w bydgoskiej redakcji "Gazety ". - Pamiętam, że zasiadałem w kolegium, które przyznało Honorowego Feliksa Krzysztofowi Kieślowskiemu. Cieszę się, że dziś dołączyłem do grona tak zaszczytnych laureatów.

Wichrowski, poza "Francuskim numerem", ma na swoim koncie już kilka filmów dokumentalnych (m.in. opowieść o wyprawie na K2), teledysków (dla Lady Pank, Michała Żebrowskiego, Ewy Bem, Krzysztofa Krawczyka) i reklam.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji