Artykuły

Wrocław-Pontedera. Instytut Grotowskiego połączony z Workcenter

Pierwsze wydanie książki "Ku teatrowi ubogiemu" z tekstami wielkiego reformatora teatru inauguruje działalność Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Ośrodek Badania Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych istnieje we Wrocławiu od 18 lat. Na początku roku zmienił nie tylko nazwę, ale też zakres działań. Będzie to możliwe dzięki połączeniu byłego Ośrodka Grotowskiego i założonego po wyjeździe reżysera z Polski Workcenter we włoskiej Pontederze kierowanego teraz przez Thomasa Richardsa [na zdjęciu].

Richards był jednym z najbliższych współpracowników twórcy Teatru Laboratorium. Workcenter, w którym Grotowski spędził ostatnie dziesięć lat życia, istnieje od 20 lat. Teraz, przez kolejne trzy lata, Richards będzie spędzał część roku we Wrocławiu, pracując nad nowym projektem "Horyzonty".

Uroczysta inauguracja instytutu zaplanowana została na 14 stycznia, w ósmą rocznicę śmierci Grotowskiego. Odbędzie się seria spotkań, wykładów, pokazów i prelekcji, zaprezentowana też zostanie w 39 lat po jej wydaniu na Zachodzie książka "Ku teatrowi ubogiemu". Jeszcze w tym roku na zaproszenie instytutu przyjadą do Wrocławia ze swoimi spektaklami Eugene Barba i Peter Brook. Pierwszy pokaże "Księgę Estery", drugi - "Wielkiego Inkwizytora". - Następne lata poświęcimy przygotowaniom do jubileuszu 50-lecia Teatru Laboratorium i dziesiątej rocznicy śmierci jego twórcy. Władze Wrocławia przygotowały już wniosek do UNESCO, by ogłosiło rok 2009 Rokiem Grotowskiego - mówi dyrektor instytutu Jarosław Fret. -W planach są też specjalnie dla nas przygotowane nowe spektakle Brooka, Barby i Piny Bausch.

Wiosną rozpocznie się remont zabytkowej stanicy wioślarskiej przy ulicy Na Grobli nad brzegiem Odry. Od niedawna instytut jest jej współwłaścicielem. Na gruntowną renowację wybudowanego na początku XX wieku gmachu instytut oraz AZS Politechniki Wrocławskiej wydadzą blisko 7 mln zł. Remont ma się zakończyć w połowie 2008 r., a do budynku przeniesiona zostanie większość działań instytutu: prezentacje przedstawień, performances, organizacja konferencji i warsztatów. W obecnej siedzibie instytutu blisko wrocławskiego rynku powstaną m.in. centrum konferencyjne, biblioteka i rozbudowane archiwum.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji