Artykuły

Toruń. Śpiewacy w Piernikowej Alei Gwiazd

Wybitni śpiewacy operowi związani z naszym miastem: Stefania Toczyska i [na zdjęciu] Jan Kusiewicz dołączą w czerwcu do torunian mających swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd.

Nazwiska nowych laureatów ogłoszono podczas koncertu noworocznego w Dworze Artusa. Mosiężne płyty w kształcie katarzynek z autografami śpiewaków zostaną odsłonięte w czerwcu przed Artusem - tradycyjnie podczas święta naszego miasta. Przed uroczystościami odbędzie się koncert plenerowy w fosie zamkowej między Dworem Mieszczańskim a ruinami zamku krzyżackiego. Usłyszymy tam solistów z bydgoskiej Opery Nova, którzy wystawią "Trubadura" Verdiego. - Być może koncert poprowadzi Bogusław Kaczyński - mówi Andrzej Szmak, dyrektor magistrackiego wydziału informacji, promocji i turystyki. - Odsłonięcie katarzynek odbędzie się po występie, ok. godz. 23.

Stefania Toczyska to światowej sławy śpiewaczka (mezzosopran). Choć urodziła się w Grudziądzu, jej związki z naszym miastem są oczywiste. Tutaj - jak sama podkreśla - zaczęła się jej przygoda z muzyką. W Toruniu skończyła średnią szkołę muzyczną. Następnie

przeniosła się do Gdańska, gdzie studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Tam związała się z Operą Bałtycką. Stworzyła wiele doskonałych kreacji, m.in. rolę tytułową w "Carmen", czy Dalili w "Sam-sonie i Dalili" Saint-Saensa. Wygrała także wiele prestiżowych konkursów - w Tuluzie, Paryżu i s-Hertogen-bosch. Jej karierę międzynarodową zapoczątkował występ w 1977 r. w "Aidzie" Verdiego na scenie w Bazylei. 64-letnia Toczyska koncertowała na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, czy Teatro San Carlo w Lizbonie. Śpiewała razem z Montserrat Caballe, Jose Carrerasem, Placido Domingo i Luciano Pavarottim. Mieszka obecnie na stałe w Wiedniu.

Wraz z Toczyską swoją katarzynkę przed Dworem Artusa odsłoni Jan Kusiewicz - jeden z najwybitniejszych polskich tenorów drugiej połowy ubiegłego wieku. Krytycy operowi chwalili jego warunki głosowe: piękną barwę, wspaniałą technikę, dużą skalę i swobodę prowadzenia. Śpiewak pochodzi z Torunia. Talent u Kusiewicza dostrzegł organista z katedry

św. Janów. Być może głos tenora pamiętają jeszcze torunianie starej daty. Przez wiele lat śpiewał podczas mszy w tej świątyni. W naszym mieście skończył muzyczną szkołę średnią. Podobnie jak Toczyska trafił do Gdańska, gdzie studiował w P WSM i przez wiele lat był czołowym solistą Opery Bałtyckiej. Kusiewicza można było zobaczyć i usłyszeć w filmie "Pamiętnik pani Hanki" z 1963 r. Zagrał tam słynnego pieśniarza - postać wzorowaną na Janie Kiepurze.

I Piernikowa Aleja Gwiazd

To wspólny pomysł magistratu i Fabryki Cukierniczej Kopernik. Powstała w2003 r., jak dotąd swoje autografy na mosiężnych katarzynkach na Rynku Staromiejskim zostawili: Aleksander Wolszczan, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Małgorzata Kożuchowska; Regina Smendzianka, Leszek Balcerowicz, Janusz Leon Wiśniewski oraz muzycy z kultowej formacji Republika.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji