Artykuły

Szekspirowskie laury

JANUSZA WIŚNIEWSKIEGO wyszukała Izabella Cywińska i zaprosiła do Poznania, by wystawił po swojemu Balladynę (1979 rok). Była to bardzo kontrowersyjna realizacja, ale - prorocza dla utalentowanego plastyka i reżysera, a na dodatek debiutanta.

"Potem Janusz Wiśniewski zadomowił się w teatrze Cywińskiej i zrealizował trzy przedstawienia, z najsłynniejszym i najchętniej w świecie nagradzanym - Końcem Europy. Z czasem Wiśniewski wybił się na niezależność.

W 1988 roku porwał sześcioro aktorów Teatru Nowego do Warszawy i stworzyli niezależną trupę, która wystawiła jeszcze dwa spektakle. Niestety, nastały w Polsce inne czasy i grupa Wiśniewskiego rozpadła się, on sam zaś zaczął reżyserować głównie za granicą.

W 2001 roku, Janusz Wiśniewski pojawił się znowu w Poznaniu i wystawił Wesele. W lutym 2003 roku przybył kolejny raz do Poznania i kieruje Teatrem Nowym. Jako reżyser, w tym czasie zrealizował Ryszarda III Szekspira i Operę Kozła - autorski spektakl w oparciu opowieść Czyż nie dobija się koni.

Za kilka dni Teatr Nowy jedzie, do Gdańska, gdzie zainauguruje VIII Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. W czasie festiwalu twórcom poznańskiego Ryszarda III zostanie wręczony Złoty Yorick, główna nagroda w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie 2003/2004, przyznawana przez Zarząd Fundacji Theatrum Gedanense".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji