Artykuły

Warszawa. Pamięć o Raczkowskim

Wiosną planowana jest realizacja Festiwalu Piosenki Śpiewanej Falsetem im. J. Raczkowskiego. Organizatorzy chcą w ten sposób propagować ideę tradycyjnej i profesjonalnej sztuki estradowej.

Jan "Frenet Spontan" Raczkowski - przedwcześnie zmarły, nieznany szerszej publiczności, wielki artysta teatru. Muzyk, pianista, kompozytor, pedagog warszawskiej szkoły teatralnej (spod jego ręki wyszli niemal wszyscy absolwenci "Miodowej" z ostatnich 35 lat). Inteligent, człowiek z klasą w każdym calu. Współtwórca (jako kierownik muzyczny i akompaniator) spektakli Andrzeja Strzeleckiego. Schowany za pianinem dodatkowy aktor, nadający z ukrycia niepowtarzalny klimat przedstawieniom, dzięki niesamowitej lekkości wirtuozerskiego wykonania akompaniamentu. Wokalista - falsecista (niezapomniany wykonawca pieśni "Zanika płeć" w duecie z Jonaszem Koftą). Aktor - epizodysta (m.in.: "Pożar!, Pożar!.." Marka Piwowskiego).

Urodził się 28 sierpnia 1942 r. w Przemyślu. Tuż po maturze został zaangażowany przez Jana Pietrzaka do kabaretu "Hybrydy". W roku 1968 wraz z Pietrzakiem i Koftą powołuje do życia kabaret "Pod Egidą". W1985 r. współtworzy spektakl "Złe zachowanie", by od tego czasu stać współojcem potęgi muzycznej teatru Rampa w czasach dyrekcji Strzeleckiego. Zmarł nagle 6 marca 2002 r.

Wiosną planowana jest realizacja Festiwalu Piosenki Śpiewanej Falsetem im. J. Raczkowskiego. Organizatorzy chcą w ten sposób propagować ideę tradycyjnej i profesjonalnej sztuki estradowej. Na program festiwalu złożą się m.in. Konkurs Piosenki Śpiewanej Falsetem (artyści scen warszawskich rywalizować będą o statuetki "Frenet Spontana") i wieczór wspomnieniowy połączony z prezentacją filmu dokumentalnego o patronie festiwalu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji