Artykuły

Warszawa. Gra z publicznością w Powszechnym

Aktorzy usiądą w pierwszym rzędzie między widzami. Scena będzie prawie pusta, bez dekordcji i rekwizytów. - Ten dramat rozegra się między postaciami, przestrzeń w naszym spektaklu jest tworzona poprzez słowa - zapowiada reżyserka Anna Augustynowicz. W niedzielę [10 grudnia] w Teatrze Powszechnym na Małej Scenie premiera "Miarki za miarkę" Szekspira.

Anna Augustynowicz zdecydowała, że szekspirowską historię o nadgorliwym namiestniku pewnego księstwa, który surowo karze za wykroczenia przeciw moralności, a sam okazuje się podległy ludzkim namiętnościom, opowie w nietypowy sposób. Jej spektakl może w pierwszej chwili sprawiać wrażenie teatralnej próby bez kostiumów i scenografii. Aktorzy wstają ze swoich miejsc i wygłasząją kolejne kwestie jednocześnie zachowując swoją prywatność, a nawet nawiązując spontaniczny kontakt z publicznością.

- Konwencja, którą przyjęliśmy, jest wynikiem naszych poszukiwań podczas prób -wyjaśnia reżyserka. - Kiedy we wrześniu zaczynaliśmy przygotowania do premiery nie wiedzieliśmy dokąd zaprowadzi nas ta przygoda. Nie zakładaliśmy z góry, jaki będzie efekt końcowy. Tłumaczy że to, co ją interesowało w tym dramacie, to gra, którą prowadzą ze sobą bohaterowie. - Istotą tej gryjest tylko to, co dzieje się w relacji człowiek - człowiek, a nie scena jako obrazek, tło historyczne jako kolejna iluzja rzeczywistości. W co grają ludzie? - to jeden z tematów, który był tu najważniejszy.

"Miarka za miarkę" mogłaby posłużyć jako materiał do gry planszowej. Pierwszy krok - wybór postaci. Możesz być Księciem, Szlachcicem, Dziwakiem, Nadzorcą Więziennym, Sędzią, Sługą, Głupcem, Katem, Prostytutką, Zakonnicą lub Zakonnikiem. Możesz być kilkoma postaciami naraz. Zasady gry - prawo to prawo. Głowa za cnotę. Cnota za głowę. Każdy chce wygrać.

- Bo "Miarka zamiarkę" to przejmujący dramat władzy - dodaje reżyserka. - Temat jest stary jak ludzka społeczność - to marzenie o dobrej władzy Jego istota staje się szczególnie wyrazista w społeczeństwie porewolucyjnym, kiedy ścięto głowy królom i przestano wierzyć, że władza pochodzi od Boga. Pragnienie "księcia z bajki", który wprowadzi na świecie powszechną sprawiedliwość, a ludzkość uczyni szczęśliwą, zdaje się jednak nie opuszczać człowieka.

Teatr Powszechny (Mała Scena): "Miarka za miarkę" Szekspira, przekład: Maciej Słomczyński, reżyseria: Anna Augustynowicz, kostiumy: Wanda Kowalska, scenografia: Marek Braun, muzyka: jacek Wierzchowski. Występują: Anna Moskal, Dominika Ostałowska, Mariusz Benoit, Wojciech Błach, Jacek Braciak, Rafał Królikowski, Sławomir Pacek, Michał Sitarski, Krzysztof Stroiński, Krzysztof Szczerbiński, Adam Woronowicz. Premiera w niedzielę 10 grudnia, godz. 19.30

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji