Artykuły

Warszawa. "Trzy siostry" Lupy na fotografii

28 października o g. 17.30 w foyer Teatru Dramatycznego odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Kena Reynoldsa "Zdjęcia z amerykańskiego przedstawienia Krystiana Lupy".

Wystawa zdjęć poświęcona jest spektaklowi "Trzy siostry" Krystiana Lupy zrealizowanemu w American Repertory Theatre w Cambridge, Massachusetts (premiera 26 listopada 2005).

***

Ken Reynolds

Urodził się w 1938 r. w Swansea, w Walii. Od 1945 r. dorastał w Londynie. W 1967 r. przeniósł się do Szkocji. Mieszkał najpierw w Edynburgu, a od 1989 r. nad morzem, w pobliżu North Queensferry.

Na początku lat 70. Reynolds podróżował po Czechosłowacji, odwiedził Węgry i Polskę, coraz bardziej zafascynowany bogactwem i intensywnością życia kulturalnego w tych krajach - ich muzyką, sztuką, fotografią, literaturą, sceną oraz filmem. Jednak polski teatr Reynolds zobaczył pierwszy raz w Londynie. W 1975 r. był widzem na gościnnym występie Starego Teatru, który grał "Noc listopadową" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na festiwalu w Edynburgu widział też Wajdowską "Zbrodnię i karę". W 1986 r. przyjaciele zabrali go do warszawskiego Teatru Studio na przedstawienie Henryka Baranowskiego wg tekstów Heinera Müllera, "Gnijący brzeg. Materiały do Medei. Krajobraz z Argonautami"; eksperymentalna forma tego spektaklu zrobiła na nim ogromne wrażenie.

Od 1978 r. Reynolds zaczął robić zdjęcia ze swoich corocznych eskapad po Europie. Zaowocowało to wystawą "Prague Walls", pokazywaną w 1984 r. w The College of Art w Edynburgu; Reynolds zainspirowany kolorowymi murami czeskiej stolicy stworzył barwne abstrakcje rozrastające się w serie - Secret Landscapes. W pierwszej połowie lat 90. pokazywano je m.in. w piętnastu miastach w Czechosłowacji, Polsce i Niemczech.

Jego fotograficzna przygoda z teatrem Europy Wschodniej i krajów nadbałtyckich zaczęła się w 1992 r., kiedy zobaczył przedstawienie "Gaudeamus" z Małego Teatru Dramatycznego z Petersburga w reżyserii Lwa Dodina. Od tamtej pory Reynolds zrobił zdjęcia do ponad 250 przedstawień. Zawsze są to czarno-białe fotografie, poprzez które pragnie dotrzeć do istoty spektaklu, uchwycić jego niepowtarzalny smak.

W 2001 r. w Edynburgu towarzyszył z obiektywem Teatrowi Provisorium i Kompanii Teatr pokazującym spektakl wg "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Od tego czasu regularnie przyjeżdżał na lubelski Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Konfrontacje". Jego zdjęcia pokazywano też na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Wielkim przeżyciem było dla Reynoldsa obejrzenie "Trzech sióstr" w reżyserii Krystiana Lupy z American Repertory Theatre. W Edynburgu zobaczył przedstawienie reżysera, którego pracę chciał poznać od czasu, kiedy przegapił wcześniejszy o kilka lat pokaz "Lunatyków".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji