Artykuły

Gdynia. Jubilatka Krafftówna odznaczona przez prezydenta RP

Popularna aktorka Barbara Krafftówna, obchodząca 60-lecie pracy na scenie, otrzymała we wtorek wieczorem w Teatrze Muzycznym w Gdyni Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Odznaczenie 78-letniej aktorce w imieniu prezydenta RP wręczyła jego małżonka Maria Kaczyńska.

W ramach uroczystości odbyła się prapremiera monodramu "Błękitny Diabeł" w wykonaniu Krafftówny (na zdjęciu). Tekst monodramu, dotąd niepublikowany, oparty jest na rozmowach, jakie autor Remigiusz Grzela przeprowadził z sekretarką Marleny Dietrich w latach 2003-2005 o ostatnim okresie życia aktorki.

Podczas jubileuszowej fety w foyer teatru otwarto wystawę "Opowiem Wam o sobie" poświęconą twórczości Krafftówny, ze szczególnym uwzględnieniem jej debiutu w 1946 r. w Gdyni, gdzie po wojnie zniszczony Teatr Wybrzeże w Gdańsku miał jedną ze swoich trzech scen. Aktorka grała tu do 1949 r.

Po spektaklu Krafftówna zasadziła drzewko pamięci Iwo Galla w sąsiedztwie gdyńskiego teatru. Gall był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Wybrzeże w Gdyni w latach 1946-1949.

Po debiucie na Wybrzeżu Krafftówna występowała kolejno w teatrach: im. Stefana Jaracza w Łodzi, Dramatycznym we Wrocławiu, a następnie w teatrach warszawskich: Nowej Warszawy, Komedia, Narodowym, Syrena i Współczesnym. W latach 1982-98 przebywała w USA. Wróciła do kraju pod koniec lat 90. Jest laureatką wielu nagród teatralnych. Widzowie znają ją także z kreacji w filmach m.in. "Popiół i diament", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Jak być kochaną". Grała też w słynnym "Kabarecie Starszych Panów".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji