Artykuły

Getynga-Toruń. Mrożek i Dorst nagrodzeni

Dramatopisarze Sławomir Mrożek (na zdjęciu) i Tankred Dorst otrzymali tegoroczną Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Wręczenie wyróżnienia odbyło się w Teatrze Niemieckim w Getyndze.

Nagroda jest przyznawana od 1996 r. twórcom, których "słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie". Wręczenie nagrody odbywa się na przemian w Toruniu lub w Getyndze.

- W tym roku laureatami nagrody zostali dwaj wybitni dramaturdzy obu krajów. Uroczystość odbyła się w niedzielę, Teatrze Niemieckim w Getyndze - poinformował w poniedziałek Marcin Czyżniewski, rzecznik prezydenta Torunia.

Tankred Dorst odebrał nagrodę osobiście, Sławomira Mrożka, ze względu na zły stan zdrowia, reprezentował Daniel Kampa, przedstawiciel szwajcarskiego wydawnictwa, z którym autor współpracuje. Laudację na cześć Tankreda Dorsta wygłosił dr Norbert Abels, szef Opery we Franfurcie n. Menem. O Sławomirze Mrożku opowiedziała prof. Małgorzata Sugiera z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Wieczorem odbyło się czytanie dramatów laureatów na scenie i spotkanie z Tankredem Dorstem. Wiadomo już, że Sławomir Mrożek obiecał przyjechać do Torunia na tegoroczny Festiwal Książki w listopadzie - dodał Czyżniewski.

Tankred Dorst to niemiecki dramatopisarz, scenarzysta i reżyser. Sławę przyniosła mu sztuka o niemieckim ekspresjoniście zatytułowana "Toller" oraz tryptyk poświęcony Lwu Tołstojowi. Był współscenarzystą takich filmów jak "Długa rozmowa z ptakiem" w reż. K. Zanussiego i "Szkarłatna litera" W. Wendersa. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Bonner Biennale - najważniejszego festiwalu dramaturgii współczesnej.

Sławomir Mrożek jest jednym z najczęściej grywanych w kraju i za granicą polskich dramaturgów, ale to także znakomity prozaik, autor scenariuszy filmowych i rysownik. Światową sławę przyniosły mu dramaty, przede wszystkim "Tango", obrazujące relacje rodzinne stanowiące miniaturę relacji społecznych - chorych i znamionujących rozpad. W latach 1963-96 Mrożek przebywał na emigracji w Paryżu, USA, Niemczech i Meksyku. Obecnie mieszka w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji