Artykuły

Wyjątkowe teatralne spotkania

Jubileuszowe Spotkania będą wyjątkowe w inny sposób, niż się tego spodziewaliśmy rok temu, ale cieszymy się, że dzięki tej nietypowej formie możemy dotrzeć do widzów w całej Polsce - z Tadeuszem Słobodziankiem, dyrektorem Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, rozmawia Jolanta Gajda-Zadworna w tygodniku Sieci.


Wyjątkowy rok i taka też edycja 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych?


Tadeusz Słobodzianek: Kilka miesięcy temu stało się dla nas jasne, że ze względu na panującą sytuację musimy zmienić formułę festiwalu, że tłumne spotkania w teatrze nie będą możliwe. Chcieliśmy jednak utrzymać charakter uczestniczenia w wydarzeniu na żywo, zachowując jednocześnie wszelkie wymogi bezpieczeństwa, tak że spektakle zostaną zagrane na scenach macierzystych teatrów i stamtąd będą transmitowane. Jubileuszowe Spotkania będą wyjątkowe w inny sposób, niż się tego spodziewaliśmy rok temu, ale cieszymy się, że dzięki tej nietypowej formie możemy dotrzeć do widzów w całej Polsce.


Które spektakle znalazły się w repertuarze?


Zaczniemy od „Fedry" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego Teatru Wybrzeże, gdzie w roli tytułowej występuje Katarzyna Figura. Następnie pokażemy: „Kupca weneckiego" z Nowego Teatru w Słupsku, „Transfugium" wg opowiadania Olgi Tokarczuk Teatru Bogusławskiego z Kalisza, „Historię przemocy" Teatru Fredry w Gnieźnie w reżyserii laureatki nagrody Der Faust Eweliny Marciniak, „Panny z Wilka" w adaptacji i reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Starego w Krakowie, dwa spektakle Teatru Nowego Proxima w Krakowie: „Kobiety objaśniają mi świat" w reżyserii Iwony Kempy i „Dług" Jana Klaty, a na zakończenie festiwalu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom", Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. W nurcie towarzyszącym zaprezentujemy spektakle Teatru Dramatycznego: w tym naszą pierwszą w historii premierę online „Pani Dalloway" w reżyserii M. Miklasz, ponadto „Jezioro" reż. D. Kopiec, „I że cię nie opuszczę" reż. A. Figura i „Miłość od ostatniego wejrzenia" reż. I. Kempa.


W jaki sposób możemy wziąć udział w spektaklach?


Zapraszamy na wirtualną scenę codziennie od 5 do 16 grudnia o godz. 19. Transmisje online będą dostępne wyłącznie w trakcie spektaklu poprzez stronę www.warszawskie.org. Tam znajdą państwo pełny program, wszystkie potrzebne informacje i kupią bilety na wydarzenia. Po spektaklach planowane są transmisje rozmów z twórcami, które będą udostępniane bezpłatnie na Facebooku festiwalu: www.facebook.com/WarszawskieSpotkaniaTeatralne. W dyskusji mogą wziąć udział również widzowie poprzez zadawanie pytań w komentarzach, które prowadzący będzie przekazywał w trakcie transmisji.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji