Artykuły

Film. Mocny spot Moniki Strzępki dla Centrum Praw Kobiet

500 kobiet rocznie ginie w Polsce w związku z przemocą domową. Centrum Praw Kobiet zaczyna kampanię "Stop kobietobójstwu" - spotem, który zrobiła wybitna reżyserka teatralna i uznani aktorzy, m.in. Wiktoria Gorodeckaja, Maria Maj, Krzysztof Zarzecki czy Andrzej Chyra.

500 kobiet rocznie ginie w Polsce w związku z przemocą domową. Centrum Praw Kobiet zaczyna kampanię "Stop kobietobójstwu" - spotem, który zrobiła wybitna reżyserka teatralna i uznani aktorzy, m.in. Wiktoria Gorodeckaja, Maria Maj, Krzysztof Zarzecki czy Andrzej Chyra.


Pobita przez męża kobieta zalewa się krwią - aktorka Teatru Narodowego Wiktoria Gorodeckaja odbija się od ścian i od ludzi. 


"Tną nam etaty", a "jak pani to zgłosi, będzie poważna sprawa" - mówi policjant.


"Dlaczego skoro zdarzały się takie incydenty, nie rozwiodła się pani wcześniej? Z wygody?" - pyta prawniczka. 


"Dziewczyno, co ty sama bez niego będziesz robić, z tą jedną pensją lichą" - martwi się matka, a może teściowa?


"Każdy ma swój krzyż w życiu, w kościele przysięgałaś mu przecież" - tłumaczy ksiądz. 


Tak zaczyna się debiut Moniki Strzępki, jednej z najważniejszych polskich reżyserek teatralnych, w reklamie społecznej.


Spot jest taki jak teatr Strzępki - dosadny, brutalny, bezpośredni, boleśnie ironiczny. Dotyczy poważnej sprawy i systemowych zaniedbań - inauguruje kampanię Centrum Praw Kobiet "STOP kobietobójstwu".


"Nawet 500 kobiet rocznie ginie w Polsce w związku z przemocą domową. To kobiety, które są zabijane, bite ze skutkiem śmiertelnym, popełniają samobójstwa. To nie są odosobnione przypadki. Takie zabójstwa często poprzedzone są latami przemocy – poniżania, szantażowania, bicia, gwałtów – ale i obojętności instytucji. Gdyby prawo działało, te kobiety miałyby szansę wciąż żyć" - zapowiada fundacja Centrum Praw Kobiet swoją kampanię


Centrum Praw Kobiet powstało na przełomie 1993 i 1994 roku. Jego misją jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym. Jak deklaruje jego ekipa, Centrum dąży do stworzenia warunków umożliwiających kobietom korzystanie z należnych im praw człowieka, w tym prawa do życia wolnego od przemocy i dyskryminacji, oraz realizację konstytucyjnej zasady równouprawnienia płci.


Fundacja Centrum Praw Kobiet prowadzi Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia w Warszawie, w którym kobiety doświadczające przemocy, zmuszone do opuszczenia domu ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa swojego lub dzieci, mogą znaleźć bezpieczne schronienie. Do Ośrodka mogą zgłaszać się kobiety również spoza Warszawy. Centrum prowadzi też placówki w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu i Żyrardowie).


Telefon fundacji to: 600-07-07-17.


Kampanię Centrum Praw Kobiet wsparli znani aktorzy i aktorki. Andrzej Chyra gra tu prokuratora, matkę czy teściową - Maria Maj z TR Warszawa. Pojawiają się też aktorzy znani z długoletniej współpracy z reżyserką. Marcin Czarnik - wcześniej m.in. w oscarowym "Synu Szawła" - wciela się w zobojętniałego policjanta, "k, to będzie poważna sprawa". Paweł Tomaszewski gra polityka prawicy, "zachodnie konwencje, przepisy i donosy". Księdza - Krzysztof Dracz, wcześniej m.in. Jakub Szela z "W imię Jakuba S." Strzępki z warszawskiego Dramatycznego.


Monika Strzępka od 2007 r. tworzy artystyczny tandem z dramatopisarzem Pawłem Demirskim - jest kojarzona z wyrazistym, zaangażowanym, lewicowym teatrem. Jest laureatką m.in. Paszportu "Polityki" i Lauru Konrada. W TVP nakręciła zamówiony przez dyr. Jerzego Kapuścińskiego serial "Artyści". Ostatnio debiutowała w operze. Współtworzy też zespół punkrockowy Czerwone Świnie.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji