Artykuły

Kraków. "Kantor tu jest!" Cricoteka świętuje jubileusz 40-lecia

"Chciałbym, żeby to nie była galeria, żeby to nie było muzeum. Żeby to było. Nazywamy to - ośrodkiem" - to słowa Tadeusza Kantora, które od 40 lat realizuje Cricoteka. Jaki będzie jubileuszowy rok?

"Chciałbym, żeby to nie była galeria, żeby to nie było muzeum. Żeby to było. Nazywamy to - ośrodkiem" - to słowa Tadeusza Kantora, które od 40 lat realizuje Cricoteka. Jaki będzie jubileuszowy rok?


19 stycznia 1980 roku ówczesna wiceprezydent miasta Krakowa, Barbara Guzik, przekazała Tadeuszowi Kantorowi klucze do pierwszej siedziby Cricoteki przy ul. Kanoniczej 5. Tak rozpoczęła się historia instytucji, która świętuje w tym roku swoje 40-lecie.


Jubileusz Cricoteki


Podsumowanie jubileuszowego roku zaplanowano na ostatni miesiąc roku. 8 grudnia przypada trzydziesta rocznica śmierci Kantora. Co roku tego dnia przed pierwszą siedzibą Cricoteki przy ul. Kanoniczej odbywało się widowisko „Żywe Pomniki” – odtworzenie przez aktorów Teatru Cricot 2 jednej sceny spektaklu „Nigdy tu już nie powrócę”, w której na kilka minut w bezruchu zastygali Dwaj Chasydzi z Deską Ostatniego Ratunku (Wacław i Lesław Janiccy) oraz Wieczny Wędrowiec (Jan Książek).


Epidemia wymusiła jednak ograniczenie obchodów z udziałem osób, które razem z Kantorem tworzyły Cricot 2 i tych, które dziś tworzą Cricotekę. W internecie będzie można śledzić dyskusję „Gdzie jest Kantor?”, którą prowadzi Agnieszka Obszańska. Wezmą w niej udział Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, Anda Rottenberg i Jarosław Suchan.


- Będzie to znakomita okazja, by przyjrzeć się, w jaki sposób instytucja założona przez artystę jako archiwum jego twórczości, może być miejscem żywych idei także po jego śmierci, co dziedzictwo Kantora znaczy dla współczesnego widza, czy wciąż inspiruje kolejne pokolenia twórców? I wreszcie, jakie szanse i wyzwania stoją przed tego typu instytucjami - informują organizatorzy. Transmisja dostępna będzie na FB Cricoteki oraz stronie internetowej cricoteka.pl.


Spektakl dźwiękowy


Tuż po panelu swoją premierę będzie miał spektakl dźwiękowy „Kantor tu jest”.


- Skomponowany przez Wojciecha Kiwera utwór jest remiksem archiwalnych nagrań wypowiedzi Tadeusza Kantora na temat Krakowa – jego miejsc, przechodniów, mieszkańców – oraz libretta Agnieszki Jakimiak, będącego wariacją na temat nigdy niezrealizowanych koncepcji aranżacji przestrzeni miejskiej przez artystę. Inspiracją do podejmowanych działań będą kantorowskie fotokolaże „Pomniki architektury niemożliwej", w których artysta wprowadzał do przestrzeni Krakowa nietypowe przedmioty przeskalowane do ogromnych rozmiarów - opowiadają organizatorzy.


Prace zaprezentowane w 1971 r. na wystawie w Galerii Foksal Kantor przedstawiały kolosalne krzesło stojące na Rynku Głównym w Krakowie, most-wieszak przerzucony przez Wisłę koło Wawelu oraz żarówkę ustawioną na Małym Rynku.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji