Artykuły

Legnica. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Miasto

Festiwal, podczas którego artyści z różnych stron świata wystawią premierowe spektakle przygotowane specjalnie z myślą o nietypowych, jak na teatralną scenę, miejscach w Legnicy, chce zorganizować tamtejszy Teatr im. Modrzejewskiej.

Planowana impreza to I Międzynarodowy Festiwal Teatralny Miasto. - Chcemy spotkać się w teatrze, którego sceną jest miasto - napisali jego organizatorzy. - To pierwszy taki festiwal na świecie. Zaprosimy na niego teatry i twórców, by wybrali sobie ciekawe przestrzenie naszego miasta i wystawili w nich spektakle, które będą miały swoje premiery właśnie podczas festiwalu - poinformował dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb [na zdjęciu].

Ze względu na tę formułę legnicki teatr już teraz rozpoczął przygotowania do pierwszej edycji festiwalu, zaplanowanego na wrzesień 2007 roku. - Zamierzamy już w styczniu zaprosić do Legnicy przedstawicieli grup, aby wybrali miejsca w Legnicy, w których zrealizują swoje widowiska - wyjaśnił Głomb.

Przypomniał, że legnicki teatr znany jest z adaptacji na swoje potrzeby najróżniejszych miejsc w Legnicy, którymi następnie opiekuje się. - Gdyby nie teatr, wiele z tych obiektów czekałby koniec, po prostu by się zawaliły. Nasz festiwal być może odkryje dla sztuki nowe miejsca w Legnicy. Apeluję, aby mieszkańcy zgłaszali pomysły na takie przestrzenie - powiedział Głomb.

Na razie proponuje osiem miejsc do prezentacji. Są to: stara hala fabryczna, zrujnowana sala teatralna, stare kino, ewangelicki kościół, Zamek Piastowski, dawny teatr letni, w którym dziś mieści się dyskoteka, dawna fabryka oraz koszary pruskie.

Jak podkreślają organizatorzy nowego festiwalu, miejsca te żyją dzięki, legnickiemu teatrowi, bo "z pomysłów na prawdziwe historie w prawdziwych miejscach narodził się najbardziej promiejski festiwal w Polsce". - Teraz zamierzamy tu zorganizować najbardziej promiejski festiwal na świecie - powiedział Jan Hila, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej.

Legnicki teatr od lat przygotowuje widowiska w "dziwnych miejscach". Np. "Hamleta" przygotowano w zrujnowanych pomieszczeniach byłego domu kultury, a "Koriolana" grano w pruskich koszarach. Na inscenizację "Portowej opowieści" wybrano zabytkową nieczynną halę fabryczną, a "Balladę o Zakaczawiu" pokazywano w nieczynnym kinie Kolejarz usytuowanym w dzielnicy miasta, o której opowiadała sztuka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji