Artykuły

Białystok. Zamiast spektaklu - słuchowisko: "Szaleństwa Panny Anny"

Koronawirus pokrzyżował im plany i spektaklu opartego na motywach "Ani z Zielonego Wzgórza" chwilowo nie będzie. Ale będzie premierowe słuchowisko - "Szaleństwa Panny Anny" - już w niedzielę (28 czerwca) od godz. 20 pierwsza część do posłuchania na kanale YouTube. Białostocka Akademia Musicalowa kończy intensywny sezon.

BAM powstał półtora roku temu, kiedy dwoje związanych z Białymstokiem wokalistów i aktorów: Dorota Białkowska-Krukowska (aktorka Teatru Dramatycznego i solistka współpracująca z Operą i Filharmonią Podlaską) oraz Bartek Łochnicki (aktor i solista OiFP) postanowiło założyć akademię - stowarzyszenie, skupiające ludzi pasjonujących się musicalem. Oboje chcieli stworzyć miejsce, w którym dzieci i młodzież pod okiem instruktorów mogło realizować swoje artystyczne pasje. I stworzyli - po intensywnym warsztatowym roku instruktorom wspólnie z dziećmi i młodzieżą udało się przygotować świąteczny koncert. Następny w kolejce miał być pierwszy autorski musical - premierę "Szaleństw Panny Ewy" zaplanowano na czerwiec jako zakończenie sezonu warsztatowego.

Choreografia w obliczu lustrzanym

Ale przyszedł koronawirus i czas społecznej izolacji. Wszystko stanęło w miejscu. Ale w przypadku Białostockiej Akademii Muzycznej tylko na chwilę. Uczucie bezsilności trwało dość krótko, artyści postanowili rozpocząć działalność w formie online. Zadziałało. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem ze strony słuchaczy.

- Ich wsparcie i zaangażowanie było dla nas bardzo ważne i niesamowicie motywujące do pracy. Funkcjonowaliśmy tak przez ostatnie miesiące - uczyliśmy się nowych piosenek oraz rozczytywaliśmy sceny - mówi Bartek Łochnicki.

Dorota Białkowska-Krukowska: - Najbardziej karkołomne zadanie postawiliśmy przed naszą choreografką Hanną Mocarską. O ile da się zaśpiewać i przeczytać scenariusz online, bardzo ciężko jest nauczyć choreografii i zatańczyć układ w odbiciu lustrzanym. Szczerze podziwiamy Hanię i naszych słuchaczy, bo poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.

A pracy było bardzo dużo - w końcu w przedsięwzięciu bierze udział blisko 50 osób.

Zamiast spektaklu - słuchowisko

Już na samym początku zajęć online, gdy było jasne, że ze zrealizowaniem na czas spektaklu może być problem, wśród całej kadry instruktorskiej Białostockiej Akademii Musicalowej zrodził się pomysł, aby stworzyć projekt słowno-muzyczny. System pracy nieco przestawiono i tak zaczęła się intensywna praca nad słuchowiskiem "Szaleństwa Panny Anny". Cały zespół BAM-u siedział długie godziny przed komputerami, a następnie w studio nagrań.

W końcu będzie można będzie zobaczyć efekt działalności online. Premiera w sieci odbędzie się w niedzielę (28 czerwca) o godz. 20 w serwisie YouTube na kanale Białostockiej Akademii Musicalowej. To też przedsmak teatralnej premiery, do której przygotowania zaczną się tuż po wakacjach.

- Ten nasz pierwszy sezon warsztatowy nie był łatwy, ale daliśmy radę. Jesteśmy bardzo dumni z instruktorów, twórców oraz słuchaczy. To wszystko było możliwe dzięki fantastycznej wspólnej współpracy całego zespołu. Dziękujemy, że jesteście! - podsumowują założyciele BAM-u Dorota Białkowska-Krukowska i Bartek Łochnicki. I już we wrześniu zapraszają na casting wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją wielką przygodę artystyczną, nauczyć się pracy zespołowej, oswoić się ze sceną oraz nawiązać nowe przyjaźnie. Bliższe informacje - na Facebooku BAM-u pod koniec wakacji.

Kilka słów o BAM

Wszystko zaczęło się od castingu w lutym 2019 roku, dzięki któremu powstały cztery grupy warsztatowe liczące w sumie 40 słuchaczy. Zajęcia ruszyły w marcu, a już w czerwcu odbył się pierwszy autorski koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej na Scenie Kameralnej pt.: "Musicalowe marzenia". Nowy sezon warsztatowy ruszył we wrześniu. Powstały nowe grupy takie jak "Bamisie" (zajęcia dla najmłodszych) oraz "BAM dla Dam" (zajęcia dla dorosłych). W grudniu wszyscy słuchacze zaprezentowali się podczas świątecznego koncertu "Dziewczynka z zapałkami Happy END" w Teatrze Dramatycznym oraz nagrali teledysk do coveru "Last Christmas" grupy Wham!

Słuchacze podczas warsztatów uczą się wielu technik tańca, śpiewu musicalowego i estradowego oraz uczestniczą w zajęciach aktorskich. Białostocka Akademia Musicalowa zaprosiła do stałej współpracy sześciu profesjonalnych instruktorów: Hannę Mocarską (taniec), Katarzynę Wiktorko (taniec), Dominikę Fiłonowicz (taniec), Paulinę Wróblewską, Dawida Franciszka Malca (aktorstwo), Marcina Nagnajewicza (zespół wokalny) oraz Cezarego Krukowskiego (studio nagraniowe Fair Play Sound).

Zespół BAM i musicalowego projektu "Szaleństwa Panny Ewy"

Realizatorzy:

Scenariusz: Dorota Białkowska-Krukowska

Teksty piosenek: Dorota Białkowska-Krukowska, Bartłomiej Łochnicki

Muzyka: Marcin Nagnajewicz

Przygotowanie aktorskie: Dawid Franciszek Malec

Choreografia teledysku online: Hanna Mocarska

Przygotowanie wokalne: Dorota Białkowska-Krukowska, Bartłomiej Łochnicki

Zespół wokalny: Marcin Nagnajewicz

Przygotowanie wokalne grupy BAMISIE: Katarzyna Wiktorko

Realizacja nagrania: Cezary Krukowski Fair Play Sound, Jacek Dziemidowicz Blaze Sound & Media/WeM Studio.

Reżyser dźwięku/mix i master: Cezary Krukowski Fair Play Sound

Producent: Agnieszka Hryniewicka

Public relations: Emilia Rogalska

Oprawa graficzna: Marcin Rogalski

Obsada:

Ania Shirley: Wiktoria Kociukiewicz, Patrycja Oleszkiewicz

Maryla Cuthbert: Dorota Białkowska-Krukowska

Mateusz Cuthbert: Bartłomiej Łochnicki

Diana Barry: Liliana Parish

Gilbert Blythe: Bartosz Kalinowski, Pako Konert

Pan Phillips: Dawid Franciszek Malec

Józia Pye: Wiktoria Sikora, Patrycja Tekień

Janka Andrews: Zofia Bieniasz, Iga Ostrowska

Ruby Gillis: Zofia Kłubowicz, Natalia Sokół

Gertie Pye: Magdalena Suszczyńska, Marcelina Wenclik

Prissy Andrews: Amelia Smuczyńska

Minnie Barry: Nikolina Borkowska, Hanna Kosiorek

Billie Andrews: Vincent Korolczuk

Moody Spurgeon: Mateusz Dębowski

Carol Sloane: Maksymilian Drężek

Mieszkańcy Avonlea: Julia: Wiktoria Walczyk

Liliana: Agata Glapa

Mary: Antonina Gorczak

Tola: Patrycja Bubińska

Tillie: Patrycja Kuczko

Kordelia: Hanna Kononiuk

Rebeka: Pola Socha

Leslie: Zuzanna Breczko

Rilla: Joanna Pietruczuk

Una: Alicja Miazga

Dzieci z Avonlea: Zuzanna Brulińska, Filip Chojnowski, Hanna Korszak, Róża Krukowska, Wanda Kuźmicz, Dawid Tekień.

Zespół wokalny: Julia Borowik, Beata Dembicka, Igor Jatel, Alicja Jerominek, Tomasz Jerominek, Kinga Kasiorkiewicz, Natalia Łukaszuk, Maja Markowska, Nataniel Kuźmicki, Justyna Racewicz, Natalia Saniewska, Natalia Święczkowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji