Artykuły

Warszawa. Komuna wchodzi do szkoły

Z jednej strony Marriott, z drugiej kościół, a w tle Pałac Kultury. - To tu będzie teraz najgorętsza scena teatralna w mieście - zapowiada Komuna Warszawa. Otwarcie w piątek.

Zaczęło się na Pradze. Przy Lubelskiej 30/32 od kilkunastu lat działały teatry, galeria sztuki i pracownia sitodruku. Komuna Warszawa pokazywała tu spektakle, również takich twórców jak Grzegorz Jarzyna, Marcus Öhrn, Agnieszka Smoczyńska czy Cezary Tomaszewski. Stowarzyszenie Pedagogów Teatru działało na podwórkach. A Studium Teatralne pokazywało przedstawienia nawiązujące do tradycji Jerzego Grotowskiego. W ubiegłym roku rozpoczął się remont kamienicy, którą zajmowała Komuna, bo okazało się, że grozi zawaleniem. Ratusz znalazł jednak nową siedzibę dla niezależnych artystów.

Trzy organizacje, czyli Komuna Warszawa, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru i Sztuka Nowa zajmą budynek szkoły podstawowej obok byłego Liceum im. Hoffmanowej przy ul. Emilii Plater. To ścisłe centrum miasta. Z jednej strony wieżowiec hotelu Marriott, z drugiej całkowicie przeszklony biurowiec, w tle majaczy Pałac Kultury. Tuż obok jest kościół i działka, na której ma stanąć tzw. Nycz Tower. Szkoła miała zostać z reprywatyzowana, ale na szczęście została w zasobach miasta. W sali gimnastycznej rozgościła się sala teatralna, pomału urządzają się pracownie, studia nagrań i biura. Na korytarzu działa galeria sztuki.

Wokół modernistycznego budynku szkoły, projektu Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza, jest duży, zielony dziedziniec. Alina Gałązka z Komuny Warszawa zauważa, że oprócz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski żadna instytucja w Warszawie nie ma wokół aż tak dużego terenu. - Ważne jest to, że tworzymy to centrum oddolnie. Stowarzyszenie Pedagogów Teatru zamierza pracować z lokalną społecznością, my będziemy kontynuować naszą misję tworzenia najgorętszej sceny nowego teatru i udostępniania jej twórcom, którzy proponują coś świeżego - zapewnia. - Bardzo chcemy podkreślić unikalność tego miejsca. Stąd dbałość o zieleń, rabaty przypominające kształtem mozaikę na podłogach i nazwa, którą wybraliśmy: Szkoła.

Głównym wydarzeniem wieczoru otwarcia będzie włączenie neonu autorstwa Tima Etchellsa, znanego brytyjskiego artysty, którego prace można oglądać na całym świecie. Do tego oprowadzenie po szkole i karaoke na dziedzińcu, które poprowadzą Agata Diduszko-Zyglewska, warszawska radna, współautorka mapy kościelnej pedofilii oraz Max Cegielski. Pedagodzy teatralni pokażą "Rabatkę performatywną", a Sztuka Nowa instalację z fragmentami swoich spektakli.

W wakacje będzie można tam zobaczyć spektakle "Święta Kluska" Agnieszki Smoczyńskiej, "Cezary idzie na wojnę" Cezarego Tomaszewski ego, "Ośrodek wypoczynkowy" Anny Smolar, "Kuracjuszki" Doroty Ogrodzkiej czy "Krym" Very Popovej i Gosi Trajkowskiej. Do tego kino plenerowe Festiwalu Against Gravity, koncerty, bar, ogród społecznościowy i warsztaty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji